Prezydent RP jest przeciwko eutanazji

Autor: TVN, PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2009 16:19

Jestem przeciwnikiem eutanazji - powiedział w niedzielę prezydent Lech Kaczyński. Podkreślił, że sytuacja kryzysu gospodarczego to nie jest czas na nowe podziały ideologiczne.

Dopytywany w telewizji TVN, w programie "Kawa na ławę", dlaczego jest przeciwnikiem eutanazji, odpowiedział:

– Bo nie zabija się ludzi, po prostu.

Lecha Kaczyńskiego red. Bogdan Rymanowski pytał także o to, czy weźmie udział w debacie na temat eutanazji, o którą zaapelował w piątek premier Donald Tusk.

– Chyba nie czas na nowe podziały ideologiczne, bo naprawdę jesteśmy w trudnej sytuacji. Może ona nie będzie tak czarna, jak niektórzy przewidują, ale trudna jest i na tym się należy skupić w tej chwili – ocenił prezydent. – Debata może się toczyć na każdy temat, ale co innego jest debata o takiej lub innej sprawie, o której pisze prasa, o której pisane są także większe książki, a co innego debata, do której wzywa premier. To są dwie inne sprawy. Myślę, że lepiej byśmy podebatowali o kryzysie w tej chwili.

Prezydent pytany, czy Donald Tusk apelując o debatę ws. eutanazji chce przykryć kryzys ocenił:

– Nie da się niestety przykryć kryzysu.

L. Kaczyński odniósł się do pojawiającego się w mediach apelu Barbary Jackiewicz. Kobieta zwraca się o eutanazję dla 40-letniego syna Krzysztofa, cierpiącego na rzadkie powikłanie po odrze, które doprowadziło do zaniku mózgu.

– Bardzo mi przykro, to jest sytuacja tragiczna, ja naprawdę niezmiernie współczuję, ale nie można dawać takiego prawa. Takie jest moje przekonanie (...). Tutaj akurat mam postawę jednoznaczną, z góry mówię (...) Chociaż oczywiście trzeba robić wszystko, by ulżyć ludzkim cierpieniom - to jest jakby inna sprawa - ale każdy ma prawo do swojego przekonania, ja mam takie – podkreślił prezydent RP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum