Prezydent Poznania wystąpi do sądu o rozwiązanie "STOP NOP"?

Autor: Gazeta Wyborcza, JW/Rynek Zdrowia • • 25 października 2019 14:29

Urząd Miasta Poznania uruchomił procedurę wyjaśniającą, która ma ustalić, czy zarejestrowane w sądzie w Poznaniu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" działa zgodnie z prawem. Jeżeli ustalenia wykażą rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu stowarzyszenia, prezydent Jacek Jaśkowiak zamierza wystąpić do sądu z wnioskiem o jego rozwiązanie.

Prezydent Poznania wystąpi do sądu o rozwiązanie "STOP NOP"?
Prezydent Jacek Jaśkowiak zamierza wystąpić do sądu z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Fot. Archiwum

Jaśkowiak wystąpił do Prokuratury Rejonowej Poznań Stare Miasto o udzielenie informacji na temat statusu zawiadomienia złożonego przez ministra zdrowia (na razie śledczy nie wszczęli dochodzenia). Złożył też w Sądzie Rejonowym na Nowym Mieście prośbę o informację, czy stowarzyszenie dokonuje zgodnie z przepisami zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym (z informacji miasta wynika, że w składzie zarządu wbrew prawu figuruje osoba, która złożyła rezygnację z pełnionej funkcji).

Przypomnijmy: 16 października br. na facebookowej stronie "STOP NOP" został opublikowany apel, w którym organizacja prosi rodziny pacjentów, którzy zmarli na oddziałach intensywnej terapii, o sprawdzenie w dokumentacji medycznej, jakie leki zostały im podane.

"Mamy podejrzenia, że w polskich szpitalach dochodzi do eutanazji pacjentów" - informowało STOP NOP, opisując mechanizm rzekomego procederu. O sprawie portal rynekzdrowia.pl napisał jako pierwszy.

Czytaj: STOP NOP: "na OIT lekarze prawdopodobnie doprowadzają do śmierci pacjentów"

Po artykule już 17 października zdecydowanie zareagowało Ministerstwo Zdrowia, które na podstawie art. 304 & 1 Kodeksu postępowania karnego złożyło do Prokuratury Rejonowej Poznań Stare Miasto zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby obsługujące facebookowy profil STOP NOP.

Teraz Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania, zaznacza, że Jaśkowiak także bardzo krytycznie odnosi się do działań STOP NOP, uważając je za szkodliwe i wyjątkowo bulwersujące.

Gazeta Wyborcza przypomina, że Justyna Socha, prezes STOP NOP, przegrała już dwie sprawy w sądzie o pomówienie lekarzy. W lipcu br. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że naruszyła dobra osobiste znanego epidemiologa Pawła Grzesiowskiego, oskarżając go o powiązania z przemysłem farmaceutycznym. Wcześniej - w styczniu tego roku - sąd w Poznaniu skazał Sochę w procesie karnym - także za pomówienie dr. Pawła Grzesiowskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum