Prezydent Ciechanowa skarży decyzję o odrębnych obwodach głosowania, m.in. w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2020 13:14

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL) wniósł skargę na postanowienie Komisarza Wyborczego o utworzeniu dwóch odrębnych obwodów głosowania w wyborach prezydenta RP. Chodzi m.in. o obwód w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim, gdzie leczeni są zakażeni koronawirusem.

Skarga dotyczy decyzji Komisarza Wyborczego, który 6 kwietnia wydał postanowienie o utworzeniu dwóch obwodów odrębnych w głosowaniu w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja - w szpitalu wojewódzkim i Domu Pomocy Społecznej. Fot. archiwum

Jak poinformował w środę (8 kwietnia) ciechanowski Urząd Miasta, skarga została wniesiona do Państwowej Komisji Wyborczej i dotyczy decyzji Komisarza Wyborczego, który 6 kwietnia wydał postanowienie o utworzeniu na terenie miasta dwóch obwodów odrębnych w głosowaniu w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja - oprócz szpitala wojewódzkiego, także w Domu Pomocy Społecznej.

"Głosowanie w szpitalu i Domu Pomocy Społecznej oraz wprowadzanie tam zewnętrznej komisji wyborczej, do miejsc, gdzie przebywają często starsi i schorowani ludzie jest bezmyślne i nieodpowiedzialne. Dziwi mnie tak bezrefleksyjne dążenie do wyborów wbrew wszystkiemu - stwierdził prezydent Ciechanowa, cytowany w komunikacie tamtejszego Urzędu Miasta.

I dodał: "W szpitalach i DPS-ach w całym kraju dochodzi do zakażeń personelu medycznego i opiekuńczego, a polskie państwo chce właśnie tam organizować punkty głosowania".

Według ciechanowskiego samorządu, Komisarz Wyborczy nie uzasadnił swego postanowienia, nie odniósł się też w żaden sposób do obowiązującego na obszarze Polski stanu epidemii.

"W skardze skierowanej przez prezydenta do Państwowej Komisji Wyborczej wskazane jest, że decyzja o utworzeniu obwodu w szpitalu wiąże się z ogromnym zagrożeniem życia i zdrowia dla pacjentów oraz całego personelu medycznego" - podkreślił Urząd Miasta Ciechanowa. 

Urząd Miasta Ciechanowa przypomniał jednocześnie, że na oddziale zakaźnym tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego "hospitalizowani są pacjenci, którzy mają potwierdzony wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, jak i pacjenci u których istnieje podejrzenie choroby COVID 19".

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ciechanowie Grażyna Kawecka, pytana przez PAP o komentarz do skargi wniesionej przez prezydenta tego miasta, podkreśliła, że decyzja o utworzeniu tam dwóch odrębnych obwodów głosowania - w szpitalu i w Domu Pomocy Społecznej - wynika z obowiązującego kalendarza wyborczego w związku z wyborami prezydenta RP, których termin został wyznaczony wcześniej na 10 maja.

Zaznaczyła, iż ostatecznie skarga może okazać się bezzasadna, gdyby np. zaczęły obowiązywać nowe regulacje, dotyczące przeprowadzenia głosowania tylko w trybie korespondencyjnym. - A gdyby tak się nie stało, to Komisarz Wyborczy może zawsze podjąć decyzję uchylającą poprzednie postanowienie w sprawie obwodów odrębnych - powiedziała PAP Kawecka.

- W związku z epidemią koronawirusa nam również zależy na bezpieczeństwie zarówno osób obsługujących wybory, jak i wyborców. Podejmujemy wszystkie środki ostrożności. Jednocześnie musimy wykonywać swoją pracę, dotrzymując terminów wynikających z kalendarza wyborczego - dodała dyrektor ciechanowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W poniedziałek (6 kwietnia) Sejm uchwalił ustawę zgodnie, z którą wybory prezydenckie mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek izby niższej parlamentu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa trafiła już do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa na rozpatrzenie ustawy wykorzysta zapewne 30 dni. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum