PAP/Rynek Zdrowia | 08-04-2020 13:14

Prezydent Ciechanowa skarży decyzję o odrębnych obwodach głosowania, m.in. w szpitalu

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL) wniósł skargę na postanowienie Komisarza Wyborczego o utworzeniu dwóch odrębnych obwodów głosowania w wyborach prezydenta RP. Chodzi m.in. o obwód w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim, gdzie leczeni są zakażeni koronawirusem.

Skarga dotyczy decyzji Komisarza Wyborczego, który 6 kwietnia wydał postanowienie o utworzeniu dwóch obwodów odrębnych w głosowaniu w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja - w szpitalu wojewódzkim i Domu Pomocy Społecznej. Fot. archiwum

Jak poinformował w środę (8 kwietnia) ciechanowski Urząd Miasta, skarga została wniesiona do Państwowej Komisji Wyborczej i dotyczy decyzji Komisarza Wyborczego, który 6 kwietnia wydał postanowienie o utworzeniu na terenie miasta dwóch obwodów odrębnych w głosowaniu w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja - oprócz szpitala wojewódzkiego, także w Domu Pomocy Społecznej.

"Głosowanie w szpitalu i Domu Pomocy Społecznej oraz wprowadzanie tam zewnętrznej komisji wyborczej, do miejsc, gdzie przebywają często starsi i schorowani ludzie jest bezmyślne i nieodpowiedzialne. Dziwi mnie tak bezrefleksyjne dążenie do wyborów wbrew wszystkiemu - stwierdził prezydent Ciechanowa, cytowany w komunikacie tamtejszego Urzędu Miasta.

I dodał: "W szpitalach i DPS-ach w całym kraju dochodzi do zakażeń personelu medycznego i opiekuńczego, a polskie państwo chce właśnie tam organizować punkty głosowania".

Według ciechanowskiego samorządu, Komisarz Wyborczy nie uzasadnił swego postanowienia, nie odniósł się też w żaden sposób do obowiązującego na obszarze Polski stanu epidemii.

"W skardze skierowanej przez prezydenta do Państwowej Komisji Wyborczej wskazane jest, że decyzja o utworzeniu obwodu w szpitalu wiąże się z ogromnym zagrożeniem życia i zdrowia dla pacjentów oraz całego personelu medycznego" - podkreślił Urząd Miasta Ciechanowa. 

Urząd Miasta Ciechanowa przypomniał jednocześnie, że na oddziale zakaźnym tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego "hospitalizowani są pacjenci, którzy mają potwierdzony wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, jak i pacjenci u których istnieje podejrzenie choroby COVID 19".

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ciechanowie Grażyna Kawecka, pytana przez PAP o komentarz do skargi wniesionej przez prezydenta tego miasta, podkreśliła, że decyzja o utworzeniu tam dwóch odrębnych obwodów głosowania - w szpitalu i w Domu Pomocy Społecznej - wynika z obowiązującego kalendarza wyborczego w związku z wyborami prezydenta RP, których termin został wyznaczony wcześniej na 10 maja.

Zaznaczyła, iż ostatecznie skarga może okazać się bezzasadna, gdyby np. zaczęły obowiązywać nowe regulacje, dotyczące przeprowadzenia głosowania tylko w trybie korespondencyjnym. - A gdyby tak się nie stało, to Komisarz Wyborczy może zawsze podjąć decyzję uchylającą poprzednie postanowienie w sprawie obwodów odrębnych - powiedziała PAP Kawecka.

- W związku z epidemią koronawirusa nam również zależy na bezpieczeństwie zarówno osób obsługujących wybory, jak i wyborców. Podejmujemy wszystkie środki ostrożności. Jednocześnie musimy wykonywać swoją pracę, dotrzymując terminów wynikających z kalendarza wyborczego - dodała dyrektor ciechanowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W poniedziałek (6 kwietnia) Sejm uchwalił ustawę zgodnie, z którą wybory prezydenckie mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek izby niższej parlamentu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa trafiła już do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że izba wyższa na rozpatrzenie ustawy wykorzysta zapewne 30 dni.