Prezydencki wniosek o referendum przepadł w Senacie

Autor: Interia, emma/Rynek Zdrowia • • 29 października 2008 09:21

Dziesięć godzin. Tyle czasu senatorowie debatowali nad prezydenckim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie służby zdrowia. Lech Kaczyński chciał zadać Polakom pytanie:

Prezydenta reprezentował w Senacie podsekretarz stanu w jego kancelarii Andrzej Duda.
 
- To jest niedobra informacja, że głosami senatorów Platformy Obywatelskiej inicjatywa pana prezydenta w sprawie referendum została odrzucona - powiedział tuż po głosowaniu. - Jedną z podstawowych przesłanek, jaka przyświecała panu prezydentowi przy wnoszeniu tej inicjatywy, był fakt, że PO co innego zapowiadała w wyborach i w związku z tym prezydent wyszedł z założenia, że w tej chwili jest absolutna konieczność zapytania obywateli, co oni sądzą o tym kierunku reformy służby zdrowia - dodał Andrzej Duda.

Z kolei senatorowie PO argumentowali, że treść referendalnego pytania jest absurdalna i odwołuje się do emocji.

Senat nie zgodził się z prezydentem i jego ministrem. Przeciw wnioskowi Lecha Kaczyńskiego opowiedziało się 57 senatorów, za jego przyjęciem - 38. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Skąd opory przed prezydencką propozycją przeprowadzenia referendum?

Według wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, gdyby pytanie referendalne było postawione inaczej, nie byłoby żadnych sporów. W jego ocenie pytanie przygotowane przez prezydenta nie oddaje istoty reformy służby zdrowia, przygotowanej przez PO.

-  Gdyby pytanie było postawione inaczej, myślę, że na tej sali nie byłoby żadnych sporów. Przy tak postawionym pytaniu dojście do kompromisu może być trudne - powiedział Szulc. - Komercjalizacja nie jest równoznaczna z prywatyzacją - zaznaczył.

Przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO), przedstawiając opinię komisji zdrowia w sprawie referendum, przypomniał, że wniosek prezydenta został zaopiniowany negatywnie.

- Organizacja referendum jest nieuzasadniona - stwierdził. Jak mówił, ani ewentualne połączenie z innym referendum, ani ewentualna zmiana treści pytania nie będą miały na to wpływu. - Pytanie jest mylące, stąd jesteśmy przeciwni referendum - powiedział.

Nie będzie referendum - Senat odrzucił wniosek

Senatorowie pracują w środę (29 października) nad pakietem ustaw zdrowotnych, które w ubiegły wtorek uchwalił Sejm. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. W piątek ustawy poparła senacka komisja zdrowia, która wprowadziła do nich poprawki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum