×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezydencka minister o noweli ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 stycznia 2012 14:58

Prezydentowi zależy, by nowela ustawy refundacyjnej przyczyniła się do rozwiązania konfliktu wokół recept - poinformowała PAP w poniedziałek (16 stycznia) prezydencka minister Irena Wóycicka. Jak dodała, Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. noweli po zakończeniu prac w parlamencie.

Prezydencka minister o noweli ustawy refundacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Na obecnym etapie prac nie widać istotnych zagrożeń konstytucyjnych, ale ostateczną decyzję pan prezydent będzie mógł podjąć po zakończeniu procesu legislacyjnego w parlamencie. Należy pamiętać, że ocenie podlega zarówno treść ustawy, jak i tryb legislacji. Na przykład Senat nie może dowolnie rozszerzać zakresu nowelizacji - zastrzegła minister.

Wóycicka zaznaczyła, że nowela ustawy refundacyjnej "odnosi się do najbardziej kontrowersyjnych spraw związanych z wystawianiem recept, nie rozwiązuje jednak z pewnością wszystkich problemów związanych z wdrażaniem tak skomplikowanej ustawy".

- Ważne jest, aby problemy te były w przyszłości rozwiązywane w dialogu, a nie konflikcie - podkreśliła prezydencka minister.

W piątek posłowie przychylili się do postulatu lekarzy i znowelizowali ustawę refundacyjną, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy - kary za wydawanie pacjentom leków z błędnie wypisanej recepty zostały utrzymane.

Naczelna Rada Aptekarska sprzeciwia się tym przepisom argumentując, że jest to nierówne traktowanie farmaceutów i lekarzy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum