×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej oficjalnie krotochwilnie do ministra zdrowia w sprawie recept

Autor: ŚIA, SA, WR/Rynek Zdrowia15 października 2009 20:58

Dr n. farm. Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego dotyczącego nieczytelnych recept, wystosował pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, w którym domaga się wprowadzenia dodatkowych zmian do rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.

Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej oficjalnie krotochwilnie do ministra zdrowia w sprawie recept
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niedawnym wyroku Sąd Najwyższy (V CSK 103/09) stwierdził, że NFZ ma prawo odmówić aptece przekazania pieniędzy za refundowane leki, które sprzedano na podstawie nieczytelnych recept.

Prezes Stanisław Piechula uważa, że zdecydowana większość recept lekarskich jest nieczytelna i dlatego wnosi do ministra zdrowia o wprowadzenie do rozporządzenia w sprawie recept lekarskich następujących zmian (poniżej cytaty z oficjalnego pisma - red.):

• w § 2.1. określić dla kogo ta recepta powinna być czytelna, gdyż nieznaczący odsetek wszystkich recept w Polsce jest czytelny np. dla sędziego sądu, zaś zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem powinny one być czytelne dla wszystkich, w tym także dla pacjenta, który tą receptę otrzymuje. Warto także wprowadzić konieczność wypełniania recept pismem drukowanym.

W piśmie wystosowanym do minister Ewy Kopacz Piechula apeluje również, że "gdyby natomiast takie zapisy nie mogły się pojawić, należy bezwzględnie wesprzeć apel i prośbę Wiceministra Twardowskiego o prawidłowe wypisywanie recept, wprowadzając błagania a najlepiej znaczące zachęty finansowe i nagrody za każdą prawidłową receptę."

Po tej krotchwilnej części pisma następuje część poważna. Prezes Stanisław Piechula zauważa, że rozwiązanie problemu przyniosłoby przestrzeganie i egzekwowanie obowiązujących od dawna przepisów, a w tym:

– egzekwowanie zapisów rozporządzenia w sprawie recept, które wyraźnie określa, że NFZ powinien kontrolować sposób wystawiania recept u lekarzy, a nie ściągać pieniądze z aptek za ich realizację lub odbierać pacjentom prawo do leków refundowanych;

– egzekwowanie zapisów umów lekarzy z NFZ, w których lekarze są zobowiązani zwracać refundację za leki wydane na podstawie źle wypisanych recept.

Pismo, w którym prezes ŚIA zawarł powyższe uwagi jest pismem oficjalnym, posiada znak: SIAKat-0224-2009 i zostało opublikowane na stronie internetowej Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Wiceminister Marek Twardowski jest przeciwny kandydaturze prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej do Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medyczych. W listach do Naczelnej Izby Aptekarskiej zażądał działań „dyscyplinujących” Piechulę i wyraził „stanowczy protest” przeciwko podtrzymywaniu jego kandydatury na członka RK AOTM - podawała Gazeta Wyborcza.

„Jest to kandydat, który nie spełnia oczekiwań Ministra Zdrowia” – pisał wiceminister Marek Twardowski cytowany przez Gazetę. Według wiceministra postawa prezesa Piechuli „prowadzi do „lepperyzacji“ działań i zachowań przyjętych w relacjach między administracją rządową a Samorządem Aptekarskim”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze