Prezes OIL w Warszawie do wojewody: nie mamy wszystkich informacji potrzebnych do tworzenia list lekarzy

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2020 09:23

Zgodnie z ustawą wojewodowie mogą zwrócić się do izb lekarskich o wskazanie osób wykonujących zawody medyczne, które mogą być skierowane do zwalczania epidemii. Izby i OZZL twierdzą, że takie wykazy, oparte o dane samorządu lekarskiego nadal nie pozwolą stwierdzić czy dana osoba może podjąć pracę w miejscu wskazanym przez wojewodę.

Prezes OIL w Warszawie do wojewody: nie mamy wszystkich informacji potrzebnych do tworzenia list lekarzy
Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski: Izba nie ma informacji o statusie zdrowotnym lub rodzinnym swoich członków. Fot. PTWP

Nowela niektórych ustaw o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19 zakłada, że na wniosek wojewody albo ministra zdrowia samorządy zawodów medycznych przekażą w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku wykaz osób wykonujących zawody medyczne, które mogą być skierowane do zwalczania epidemii.

Wykaz ma zawierać imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer prawa wykonywania zawodu. Wciąż jednak nie pozwala stwierdzić, czy medyk może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Jak podkreśla prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski, izba nie ma informacji o statusie zdrowotnym lub rodzinnym swoich członków.

Jak przekonuje dr Piotr Watoła, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wojewoda lub minister dostaną suchy wykaz, w którym znajdą się także osoby niezdolne do pracy, wychowujące małe dzieci, ale i będące jedynym anestezjologiem w swoim szpitalu czy lekarzem POZ, który opuszczając miejsce pracy, zostawia bez opieki nawet kilka tysięcy pacjentów na swoim terenie.

Zdaniem dr Jankowskiego system jest nieprzejrzysty i chaotyczny. Oczekuje, że lekarz stawi się do pracy dzień po otrzymaniu wezwania, nie daje mu nawet czasu na znalezienie zastępstwa. Dlatego medycy apelują do rządzących o zmianę systemu kierowania do walki z epidemią - udostępnianie listy miejsc potrzebujących medyków, informacji o systemie pracy, a także stawek.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum