Prezes NRL: przekonaliśmy rządzących do zmiany art. 155 kk

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2019 09:40

Nowelizacja art. 155 kodeksu karnego dokonana na mocy ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny zwiększała zagrożenie karne za przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci do wymiaru od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Odnosiła się także do lekarzy.

Prezes NRL: przekonaliśmy rządzących do zmiany art. 155 kk
Nowelizacja praktycznie uniemożliwiała wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej stosowania. Fot. archiwum RZ/Ryszard Rotaub

Nowelizacja praktycznie uniemożliwia wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej stosowania. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zdecydowanie protestowały środowiska lekarskie i pielęgniarskie.

"Uzyskałem potwierdzenie, że nasze argumenty przedstawione na spotkaniu, które wspólnie z Wiceprezesem NRL Krzysztofem Madejem odbyłem z Wiceministrem Sprawiedliwości z Panem Marcinem Warchołem oraz Wiceministrem Zdrowia Januszem Cieszyńskiem zostały przez stronę rządową uznane za przekonujące" - napisał prof. Andrzej Matyja, prezes NRL w informacji opublikowanej na stronie NIL

Przypomnijmy, że we wtorek (18 czerwca) Biuro Informacyjne Rządu podało, że rząd zaproponował autopoprawkę w uchwalonej nowelizacji. "Autopoprawka zawiera propozycję nadania nowego brzmienia art. 155 Kodeksu karnego, który określa karę za nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka, zgodnie z postulatami m.in. Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych" - informowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak przypomina prezes NRL, na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 18 czerwca 2019 r. postanowiono pozytywnie rekomendować kolejną zmianę art. 155 kodeksu karnego idącą w kierunku jego złagodzenia.

Czytaj też: Najgorsze, co może się przytrafić po nowelizacji Kodeksu karnego, to przestraszony lekarz

Rada Ministrów przychyliła się do poglądu, że należy obniżyć zarówno dolną, jak i górną granicę zagrożenia karą za ten typ przestępstwa, tak aby nie zamykać możliwości orzekania wobec lekarzy skazanych za nieumyślne spowodowanie śmierci kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania oraz aby nie odbierać sądowi możliwości orzekania wobec lekarzy zamiast kary pozbawienia wolności łagodniejszych kar tj. kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Proponowany przez stronę rządową nowy wymiar kary za przestępstwo z art. 155 kodeksu karnego będzie wynosił od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, co pozwoli zrealizować oba powyższe postulaty tj. warunkowo zawiesić wykonanie tej kary, jak i wymierzyć wobec lekarza karę grzywny lub ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności.

Zapowiedziano, że autopoprawka dotycząca zmiany art. 155 kodeksu karnego zostanie zgłoszona w trakcie prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy kodeks karny, która wedle naszych informacji będzie procedowana w Sejmie jeszcze w lipcu tego roku - podał prezes NRL.

Zapowiadam, że będziemy bardzo uważnie przyglądać się pracom parlamentarnym nad tą kolejną zmianą art. 155 kodeksu karnego, w szczególności liczymy na to, że wszyscy posłowie będący lekarzami poprą wyczekiwane przez środowisko lekarskie zmiany - dodał prof. Andrzej Matyja.

Treść informacji na stronie NIL: www.nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum