Prezes NRL pisze do prezesa NFZ w sprawie kar za recepty na preparaty mlekozastępcze

Autor: NIL, RZ/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2019 10:29

Prezes NRL Andrzej Matyja zwrócił się do prezesa NFZ o wstrzymanie stosowania sankcji finansowych wobec lekarzy zlecających preparaty mlekozastępcze oraz pilne spotkanie z przedstawicielami samorządu lekarskiego.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak twierdzi  prof. Andrzej Matyja, prezes NRL, z napływających do NRL informacji wynika, że kwestia realizacji recept na preparaty mlekozastępcze nie jest prosta, a odpowiedzialność za realizację recept na te preparaty, zrealizowanych z innym poziomem odpłatności, niż przysługujący dziecku, nie spoczywa wyłącznie na lekarzach.

Prezes NRL prosi "o wstrzymanie, w szczególności w okresie świątecznym , działań kontrolno-represyjnych w takich sprawach". "Liczę na  możliwość szybkiego spotkania w tej sprawie" - dodał prezes NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi w całej Polsce kontrole dotyczące m.in. refundacji mleka Neocate LCP. Pomimo tego, że preparat jest refundowany tylko dla dzieci w pierwszym roku życia, lekarze przepisywali go ze zniżką także dla dzieci starszych.

Problem związany z kontrolami NFZ przedstawiła na Twitterze Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej i ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego z Białegostoku. Jak pisze "NFZ w całej Polsce odzyskuje pieniądze za refundację mleka Neocate (stosowane u dzieci z bardzo ciężką alergią). Koszt puszki mleka 153 zł. Refundacja do ukończenia 1. r.ż. Kary dla lekarzy włącznie z odsetkami od kilkuset do kilkunastu tys. zł".

Lekarz dyskutując na Twitterze wysuwają też zarzuty pod adresem aptek, które realizowały recepty na Neocate LCP dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia. W ich ocenie farmaceuta na podstawie numeru PESEL powinien odmówić wydania preparatu ze zniżką. Ministerstwo Zdrowia w jednym ze swoich stanowisk wskazało jednak, że to lekarz jest odpowiedzialny za farmakoterapię pacjenta - pisał portal money.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum