Prezes NRL krytycznie o braku konsultacji zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego wycen procedur

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 20:05

Prezes NRL Andrzej Matyja poinformował, że otrzymał z NFZ wyjaśnienia na temat treści oraz trybu wydania zarządzenia prezesa NFZ Nr 39/2019/DSOZ ws. szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. NRL miała zastrzeżenia co do braku konsultacji zarządzenia z samorządem lekarskim.

Prezes NRL krytycznie o braku konsultacji zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego wycen procedur
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ocenie prezesa NRL, wyjaśnienia są nieprzekonujące. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie NIL, według odpowiedzi udzielonej przez dr. Dariusza Tereszkowskiego-Kamińskiego, z-cy prezesa NFZ ds. służb mundurowych, przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) nie wymagają, aby prezes NFZ poddawał konsultacjom z Naczelną Izbą Lekarską szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawieranych w ramach systemu zabezpieczenia.

W piśmie z-cy prezesa NFZ podkreślono, że wprowadzony przez zarządzenie współczynnik korygujący, podwyższający wycenę szeregu procedur medycznych realizowanych w podmiotach zakwalifikowanych do I lub II poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, ma na celu promowanie wykonywania podstawowych zabiegów chirurgicznych w szpitalach najbardziej dostępnych dla świadczeniobiorców.

Natomiast szpitale o wyższych stopniach referencyjności ze względu na prowadzenie działalności medycznej w szerokim zakresie, świadczenie usług wysokospecjalistycznych i posiadanie w swoich szeregach wysoko wykwalifikowanej kadry są zobligowane do wykonywania zabiegów skomplikowanych i o większym stopniu trudności, które co do zasady są wyżej wycenione i generują wyższe przychody.

Premiowanie podmiotów z I i II poziomu systemu PSZ ma je zobligować do wykonywania podstawowych zabiegów operacyjnych, odciążając szpitale o wyższym poziomie referencyjności, które będą mogły skupić się na zapewnieniu kompleksowości świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie swojej działalności.

Prezes NRL stanowczo oświadczył, że traktowanie współczynnika korygującego jako narzędzia realizacji polityki zdrowotnej państwa jest nie do przyjęcia. Poinformował, że otrzymał kilkadziesiąt listów, popierających stanowisko prezydium NRL dot. tej kwestii. Zaznaczył, że realizacja polityki zdrowotnej nie może być prowadzona w oparciu o instrumenty ewidentnie dyskryminujące. W związku z tym oczekuje się odstąpienia od stosowania współczynnika korygującego w sytuacjach określonych w zarządzeniu.

Dodatkowo, prezes NRL liczy, że NFZ będzie przekazywał NIL informacje o projektowanych regulacjach, umożliwiając wyrażenie opinii w imieniu wszystkich lekarzy.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum