Prezes NRL do lekarzy: apeluję, zgłaszajcie każdy przypadek hejtu

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2019 21:51

Z posiadanych przez Naczelną Izbę Lekarską informacji wynika, że działalność organów ścigania w zakresie wykrywania i ścigania sprawców tzw. hejtu wymierzonego w lekarzy pozostawia wiele do życzenia - uważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Prezes NRL do lekarzy: apeluję, zgłaszajcie każdy przypadek hejtu
Prof. Andrzej Matyja, prezes NRL. Fot. PTWP

W związku z nasilającymi się w Internecie akcjami tzw. „ataków hejterskich” na szpitale oraz pracujących w nich lekarzy chciałbym poinformować, że w ostatnim czasie prowadziłem na ten temat rozmowy zarówno z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości jak i Ministerstwa Zdrowia - przekazał prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w informacji zamieszczonej na stronie Izby.

Zdaniem prezesa NRL, sprawy dotyczące hejtu wobec lekarzy prowadzone bywają opieszale, a w ich toku nie są podejmowane wszystkie możliwe czynności, które pozwoliłby ustalić sprawców i doprowadzić do ich ukarania.

Takie podejście organów ścigania nie tylko pozostawia sprawców tych czynów bezkarnymi, ale stanowi również swego rodzaju przyzwolenie na takie zachowania. Potwierdzają to również moje osobiste doświadczenia dotyczące sposobu prowadzenia postępowania karnego w sprawie ataku hejterskiego na mnie, w związku z moimi działaniami i wypowiedziami dotyczącymi szczepień ochronnych - zauważa prof. Matyja.

Uważam, że realną zmianę podejścia organów ścigania do tego typu przestępstw zapewni przekonanie osób odpowiedzialnych za działalność organów ścigania o wysokiej społecznej szkodliwości tego rodzaju czynów, która wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony państwa. Każda informacja o ataku hejterskim oraz niewłaściwym, opieszałym lub lekceważącym podejściu do takiego ataku ze strony organów ścigania będzie dla Naczelnej Izby Lekarskiej kolejnym, mocnym argumentem w dalszych rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości - zaznacza prezes NRL.

Wobec powyższego apeluję, aby każdy przypadek ataku hejterskiego zgłaszany był do organów ścigania a informacja o tym fakcie przekazywana również do Naczelnej Izby Lekarskiej.

Z uwagi na fakt, że ataki hejterskie bardzo często dokonywane są przez osoby będące zwolennikami pseudonaukowych metod leczenia Naczelna Izba Lekarska wspiera wszelkie formy przeciwdziałania takim teoriom, w tym również akcje edukacyjne i informacyjne zwiększające świadomość społeczną i obnażające jałowość takich pseudonaukowych teorii.

Więcej:www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum