×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes NRA krytycznie o powstawaniu działów farmacji w szpitalach

Autor: NIA/Rynek Zdrowia04 listopada 2013 15:35

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz w piśmie do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz nakreślił problemy nurtujące środowisko farmaceutów pracujących w aptekach szpitalnych, klinicznych i zakładowych oraz działach farmacji szpitalnej.

Prezes NRA krytycznie o powstawaniu działów farmacji w szpitalach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak stwierdził w korespondencji "od kilku już lat w szpitalach trwa pod przykrywką pozornych oszczędności, niepokojący proces stopniowego przekształcania aptek szpitalnych w dziwny twór, który nie ma odpowiednika w Europie, zwany działem farmacji szpitalnej".

"Liczba aptek szpitalnych według aktualnych danych otrzymanych z okręgowych izb aptekarskich wynosi około 570, a jeszcze kilka lat temu była bliska 700, natomiast liczba działów farmacji nieustannie rośnie. Działanie takie sprzeczne jest z obowiązującymi przepisami, które nie przewidują możliwości tworzenia w miejsce funkcjonujących już aptek szpitalnych działów farmacji szpitalnych" - napisał szef samorządu farmaceutów.

Przypomniał, że działowi farmacji szpitalnej, zgodnie z art. 87 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, przypisuje się określone zadania, lecz nie określa się wymogów, jakie powinien spełniać lokal działu farmacji szpitalnej oraz jakie są wymogi odnośnie jego kierownika. "Taki stan rzeczy doprowadza w naszym przekonaniu do braku możliwości należytego świadczenia usług farmaceutycznych" - zaznaczył prezes Grzegorz Kucharewicz.

Zauważa, że Istnieje potrzeba zrozumienia, że istnieją czynności związane z procesem świadczeń zdrowotnych, które muszą być wykonywane (jak to ma miejsce w Zachodniej Europie) przez osoby posiadające wykształcenie farmaceutyczne.

"Brak apteki w szpitalu czy niewystarczająca ilość personelu fachowego (magistrów farmacji, specjalistów z zakresu farmacji szpitalnej, klinicznej) oznacza osłabienie potencjału świadczeniodawcy, a tym samym znaczne obniżenie poziomu udzielanych przez niego świadczeń zdrowotnych" - dodał dr Kucharewicz.

Więcej: http://nia.org.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze