Prezes KRF łamie prawo? Fizjoterapeuci z ostrą skargą do ministra zdrowia

Autor: oprac. MP • Źródło: KRF/Rynek Zdrowia21 września 2022 15:40

Członkowie Krajowej Rady Fizjoterapeutów alarmują Adama Niedzielskiego w sprawie, jak piszą, "łamania prawa w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów". 15 członków Rady podpisanych pod pismem do ministra zdrowia wskazuje na "bezprawne powołanie na koordynatorów wojewódzkich KRF osób spoza Rady oraz zmiany organizacji prac KRF, które uniemożliwiają dyskusję i zgłaszanie poprawek".

Prezes KRF łamie prawo? Fizjoterapeuci z ostrą skargą do ministra zdrowia
Rozłam w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów. Członkowie Rady zarzucają prezesowi łamanie prawa Fot. AdobeStock
  • - 15 członków Krajowej Rady Fizjoterapeutów alarmuje ministra zdrowia w sprawie łamania prawa w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów - informują w komunikacie członkowie Rady
  • Wystosowali w tej sprawie pismo do szefa resortu zdrowia
  • W przesłanym do Adama Niedzielskiego dokumencie zarzucają szefowi Izby Tomaszowi Dybkowi "bezprawne powołanie na koordynatorów wojewódzkich KRF osób spoza Rady"
  • Ich zarzut to także zmiany organizacji prac KRF, które uniemożliwiają dyskusję i zgłaszanie poprawek"
  • Zwracają się z prośbą do ministra zdrowia o "zaskarżenie do Sądu Najwyższego dwóch uchwał KRF II kadencji"

Członkowie Krajowej Rady Fizjoterapeutów skarżą działania prezesa KRF 

- W związku z podjęciem dwóch uchwał: nr 34/II KRF z dnia 12 lipca 2022 r. w sprawie Koordynatorów Wojewódzkich Krajowej Rady Fizjoterapeutów oraz nr 32/II KRF  Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia 12 lipca 2022 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu Krajowej Rady Fizjoterapeutów wzywamy ministra zdrowia do zajęcia stanowiska wobec łamania Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - tłumaczy w komunikacie Arkadiusz Ujma, jeden z 15 członków Krajowej Rady Fizjoterapeutów, którzy skarżą się na działania szefa Izby, dr. Tomasza Dybka. 

- Powołanie na koordynatorów wojewódzkich KRF osób spoza KRF - to brzmi jak żart i jest złamaniem zasad demokracji. Członkowie KRF są wybierani w wyborach, a koordynatorzy zostali powołani przez prezesa bez żadnego uzasadnienia - uważa Renata Markiewicz, również członek KRF.

- Jedynym uzasadnieniem jest to, że wielu z nich wcześniej było koordynatorami wojewódzkimi w związku zawodowym, w którym obecny prezes KRF nadal jest prezesem. To pomieszanie struktur samorządowej i związkowej jest bardzo niebezpieczne, bo grozi minimalizowaniem roli samorządu - podkreśla.

- Samorząd tworzą wszyscy fizjoterapeuci, nie tylko ci, którzy są pracownikami i tworzą związki zawodowe. Wielu z fizjoterapeutów jest także pracodawcami. To oczywiste, że obecny prezes KRF ma w obecnej sytuacji konflikt interesów. Jego cel to minimalizacja roli i znaczenia samorządu, maksymalizacja roli swojej i swojej organizacji związkowej - dodaje Markiewicz.

"Zapisy uchwały pozbawiają Radę możliwości zgłaszania uwag, poprawek oraz dyskusji"

Wnoszący skargę mają zastrzeżenia również do uchwały mówiącej o podejmowaniu uchwał w trybie obiegowym. Tłumaczą, że jej "zapisy właściwie dają nieograniczoną możliwość prezesowi i prezydium podejmowania uchwał w trybie obiegowym, pozbawiając Radę możliwości zgłaszania uwag, poprawek  oraz dyskusji".

Jak wskazują, przy obecnych regulacjach wymusza to "konieczność zgłoszenia sprzeciwu jednoczasowo przez co najmniej 18 członków Rady", gdzie "dotychczas wystarczył tylko jeden umotywowany sprzeciw, aby uchwała została przekazana do rozpatrzenia na posiedzenie KRF".

- Powyższy próg został wyliczony w taki sposób, aby osoby niezwiązane z tzw. frakcją związkową nie mogły zgłosić zastrzeżeń do procedowanych uchwał - podkreślają.

W skardze do ministra zdrowia podkreślono, że jest to "naruszenie uprawnień członków KRF prawa wypowiedzi w sprawie podejmowanej uchwały przez ten organ oraz zgłoszenia swoich propozycji i poprawek do uchwały". 

- W związku z tym tryb obiegowy powinien być stosowany jako absolutny wyjątek od zasady podejmowania uchwał na posiedzeniu i w każdym nawet pojedynczym przypadku zgłoszenia umotywowanych wątpliwości co do zastosowanego trybu powinien zostać przekazany na posiedzenie - tłumaczą w komunikacie skarżący.

Zarzucają prezesowi Dybkowi, że "wszystkie decyzje podejmuje tylko i wyłącznie on (...), choćby najgłupszą i łamiącą prawo".

Dodali też, że w korespondencji skierowanej do osób, które złożyły skargę, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż "prowadzi czynności wyjaśniające w sprawach poruszonych w piśmie".

Rynek Zdrowia wysłał pisemną prośbę do władz Krajowej Izby Fizjoterapeutów o komentarz do zarzutów, stawianych przez członków KRF.

Pełna treść skargi 15 członków KRF przesłanej do Ministerstwa Zdrowia do pobrania poniżej.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum