Premier: prawo antyaborcyjne bez zmian

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2013 16:26

Nie będzie zmian w trybie ścigania gwałtu ani zapisach dotyczących prawa antyaborcyjnego - zapewnił premier Donald Tusk, odnosząc się do informacji jakoby zmiany takie przygotowywane były w resorcie sprawiedliwości.

W mediach pojawiła się informacja, że Komisja Kodyfikacyjna działająca przy ministrze sprawiedliwości przygotowała propozycje zmian w kodeksie karnym, przewidujące podwyższenie kary za aborcję i wprowadzenie pojęcia "dziecka poczętego".

Zmiany miałyby także przywrócić wnioskowy tryb ścigania gwałtu. Tryb ten został zmieniony nowelizacją kodeksu karnego z czerwca, która wejdzie w życie pod koniec stycznia przyszłego roku.

Informacjom tym zaprzeczył w poniedziałek resort sprawiedliwości.

Premier przypomniał, że komisja w poprzednim składzie zakończyła prace kilka miesięcy temu i teraz przedstawiono "refleksje i rekomendacje komisji". - W tym, takie budzące emocje, dla niektórych kontrowersyjne, dotyczące sposobu ścigania za gwałt i inne przestępstwa seksualne czy dotyczące regulacji aborcyjnych - mówił premier podczas wtorkowej (17 grudnia) konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące aborcji, ani rząd, ani minister sprawiedliwości, a także żadna z partii koalicyjnych nie będzie otwierała sporu aborcyjnego, ani w czasie prac rządu, ani w parlamencie.

- Rozumiemy intencje Komisji Kodyfikacyjnej, (...) ale ważąc wszystkie za i przeciw, uznaliśmy i dzisiaj to potwierdziliśmy, jednoznacznie, wszyscy ministrowie bez wyjątku, także minister Marek Biernacki i minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, czyli ministrowie bezpośrednio w to zaangażowani, że rząd nie podejmie żadnej inicjatywy, która zmieniłaby zapisy dotyczące prawa antyaborcyjnego - powiedział Tusk.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum