Premier: od 4 maja zniesione będą ograniczenia dla pracowników transgranicznych

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2020 19:27

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni - od 4 maja będą mogły wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że decyzję podjęto po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami. Dodał, że jest to dobra wiadomość dla osób, które pracują lub uczą się w Niemczech i w Republice Czeskiej.

"Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa" - napisał premier Morawiecki.

O zniesienie ograniczeń wprowadzających 14-dniową kwarantannę dla Polaków pracujących w przygranicznych miastach w Niemczech apelowali m.in. lekarze, m.in. Radosław Wiśniewski, który  mieszka w polskim Gubinie, a pracuje w niemieckim szpitalu niedaleko od granicy. Do swojego domu za Nysą Łużycką ma kilkadziesiąt kilometrów. Jak mówił wypowiadając się dla Gazety Wyborczej, żony i dwóch synów nie widział od dwóch tygodni. Próba przekraczania granicy oznacza przymusową dwutygodniową kwarantannę. Za złamanie jej zasad grozi kara do 30 tys. zł.

Inny polski lekarz mieszkający na stałe w niemieckim Görlitz, który pracuje w polskim szpitalu nie może przyjmować pacjentów, bo granice są zamknięte. W rozmowie z money.pl lekarz mówił, że w czasie epidemii, kiedy w Polsce brakuje medyków, nie może wjechać do swojego kraju i przyjmować pacjentów.

Premier Mateusz Morawiecki uznał racje polskich pracowników transgranicznych, ale zastrzegł, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko.

"Wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych, to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć" - wskazał szef rządu.

Premier podziękował przedstawicielom samorządów, którzy wzięli udział w czwartkowych konsultacjach dotyczących zniesienia ograniczeń dla pracowników transgranicznych. Byli wśród nich starosta policki, gryfiński, gorzowski, krośnieński, żarski, zgorzelecki, jelenio-górski, kamiennogórski, głubczycki, cieszyński, burmistrz Złotego Stoku, Międzylesia, Dusznik Zdroju oraz Bystrzycy Kłodzkiej.

Granice Polski są zamknięte od 15 marca. Od 27 marca zamknięto je także dla pracowników transgranicznych. Osoby, które przekraczają granice, muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie. 

PAP - Karolina Mózgowiec

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum