Preferencyjne stawki dla wszystkich pomieszczeń w placówkach

Autor: Dziennik Polski, RR/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2010 11:05

Podatek od budynków zajętych pod działalność w zakresie świadczeń zdrowotnych ma wynieść nie więcej niż 4,27 zł za m kw. - przewiduje projekt nowelizacji ustawy.

Intencją posłów jest, aby preferencyjna stawka dotyczyła wszystkich pomieszczeń w takich obiektach.

Portal rynekzdrowia.pl informował o wynikach prac połączonych komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego w sprawie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Do problemów związanych z opłatami wraca Dziennik Polski, który przytacza wypowiedź dyr. Ewy Potockiej ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Rocznie korzysta z niego około 20 tys. pacjentów. Stawka za 1 m kw. wynosi tu obecnie 4,10 zł. Ale już za korytarze szpitalne, toalety czy pomieszczenia administracyjne lecznica płaci znacznie więcej.

– Za pokoje administracji płacimy jak za działalność gospodarczą, czyli 18 zł 93 gr za metr kwadratowy, a przecież to nie jest prywatne biuro rachunkowe. Poza tym, którędy pacjenci mają wchodzić do sal, skoro korytarze nie są traktowane jako powierzchnia pod działalność zdrowotną? – pyta dyrektor Potocka.

Wspomniana nowelizacja ma zmienić absurdalną sytuację. Posłowie dostrzegli np., że pod rządami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 i Nr 96, poz. 620) tylko 12 proc. powierzchni sanatoriów korzysta z niższego opodatkowania. Pełną stawką opodatkowane są natomiast pomieszczenia bazy noclegowej pacjentów, stołówki, kuchnie, recepcje.
Dlatego przeredagowano  treść art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d wspomnianej ustawy. W związku z tym stawka preferencyjna stosowana będzie nie tylko do pomieszczeń budynku związanych bezpośrednio z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, lecz również do zajętych na cele administracyjne, gospodarcze i socjalne.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum