Prawo: zwolnienie z pracy za odmowę przejścia na kontrakt jest bezprawne

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 października 2011 10:36

Dyrektor szpitala nie ma prawa zwolnić pracownika placówki medycznej z etatu, a następnie zaproponować mu zatrudnienia na kontrakcie.

Prawo: zwolnienie z pracy za odmowę przejścia na kontrakt jest bezprawne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dyrektorzy szpitali szukając oszczędności sugerują lekarzom i pielęgniarkom przechodzenie na kontrakty. Większość tych ostatnich nie chce jednak rezygnować z etatu i zatrudniać się na umowach cywilnoprawnych.

Dziennik Gazeta Prawna przypomina sytuację z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu, którego dyrektor zaproponował 120 pielęgniarkom przejście z umów o pracę na kontrakty. Zastrzegł, że te osoby, które się na to nie zgodzą, będą musiały odejść z pracy. Ostatecznie zostały wypracowane ustalenia zgodnie z którymi wybór formy zatrudnienia należy do samych pielęgniarek.

Organizacje związkowe pielęgniarek w obawie przed zmuszaniem ich do przechodzenia na kontrakty, wynegocjowały w Sejmie wprowadzenie do projektu ustawy o zawodach pielęgniarkach i położnych dodatkowych przepisów, które gwarantują im szczególną ochronę przed tego typu  działaniami. Przepisy mają pozostawiać prawo wyboru formy zatrudnienia. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum