Prawo: profesorskim dzieciom będzie trudniej...

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 18 października 2011 13:31

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dało rok w znowelizowanej ustawie o szkolnictwie wyższym na to, by na uczelniach ojciec przestał być szefem dla syna czy córki.

Prawo: profesorskim dzieciom będzie trudniej...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomiędzy nauczycielem akademickim a zatrudnionym w tej samej uczelni jego małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia włącznie oraz osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej - stanowią przepisy znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.

To oznacza, że młodzi ludzie kariery nie będą już mogli robić pod profesorskim okiem mamy lub taty, co zdarzało się często na uczelniach medycznych i powodowało oskarżenia o nepotyzm.

Przegląd takich powiązań rodzinnych, które mają miejsce ramach służbowych podległości robią już uczelnie, przygotowując się do wdrożenia w życie nowych przepisów. W Akademii Medycznej we Wrocławiu rektor Marek Ziętek na razie się doliczył takich powiązań trzynaście. Jak podkreśla, ma rok czasu aby ten problem rozwiązać.

Na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie o zmianach w prawie dotyczących zatrudnia osób z rodziny przez kierowników klinik dyskutowanojuż dużo wcześniej.

- Nasza Uczelnia nie czekała na odgórne uregulowania prawne dotyczące nepotyzmu. W czerwcu 2009 roku Senat WUM przyjął opinię, w której stwierdza, że zatrudnienie w tych samych jednostkach organizacyjnych Uczelni na zasadzie podległości służbowej małżonka, krewnych lub powinowatych pracowników WUM jest niezgodna z zasadą dobrych obyczajów, jakie powinny panować na uczelni publicznej - przekazała portalowi rynekzdrowia.pl Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak podkreśla Wojtach, w tej samej opinii Senat zalecił pracownikom eliminowanie zjawisk nepotyzmu w dopuszczalnym prawnie zakresie. W przypadkach zatrudnienia osób bliskich i krewnych na zasadach podległości służbowej, zlikwidowania tej sytuacji w ciągu 3 lat od wydania opinii Senatu.

Dodatkowo, w lutym przyszłego roku wejdzie w życie nowy statut WUM uwzględniający nowe przepisy prawne dot. zapobieganiu praktykom, które mogą być uważane za nepotyzm.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum