Prawo: pacjenci testujący nowe leki mają być lepiej chronieni

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 17:32

Pacjenci uczestniczący w badaniach nad nowymi lekami wprowadzanymi na rynek mają być lepiej chronieni i dokładnie informowani o ryzyku uczestnictwa w eksperymencie medycznym - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Prawo: pacjenci testujący nowe leki mają być lepiej chronieni
Takie zabezpieczenia przewiduje projekt ustawy o badaniach klinicznych przesłany przez resort zdrowia do konsultacji społecznych. Dotychczas aby uzyskać odszkodowanie, musiała zostać udowodniona wina. Ministerstwo Zdrowia proponuje w projekcie ustawy, żeby nowy system odpowiedzialności był oparty na zasadzie ryzyka, a nie winy.

Wystarczy, że pacjent udowodni, iż pogorszenie jego stanu zdrowia miało związek z badaniem a wypłata odszkodowania nastąpiłaby z polisy sponsora badania (firmy farmaceutycznej), która ma obejmować nie tylko lekarzy, ale także pacjentów w nim uczestniczących.

Jak jednak podkreśla Wojciech Masełbas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, będzie musiał powstać zupełnie nowy produkt ubezpieczeniowy i nie wiadomo, czy towarzystwa ubezpieczeniowe będą nim zainteresowane.

Pacjenci uczestniczący w badaniach klinicznych mają być także lepiej informowani o ryzyku, które się z tym wiąże. W formularzu zgody na uczestnictwo w badaniu będzie wyraźnie zapisane, że jest to eksperyment medyczny z użyciem produktu leczniczego, i że nie musi być on korzystny dla jego zdrowia.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum