Prawo o egzekucji komorniczej: jedni chwalą, inni ganią

Autor: Instytut Globalizacji, AK/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 11:55

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji zmniejsza opłaty egzekucyjne z 15 proc. do 8 proc. i umożliwia każdemu dłużnikowi zwrócenie się do sądu o dalsze obniżenie opłat komorniczych.

Sąd może rozważyć czy ograniczyć w indywidualnych przypadkach koszty egzekucji komorniczej.

Opłaty te mają być odzwierciedleniem nakładu pracy ponoszonego przez komornika.

Zdaniem Tomasz Teluka z Instytutu Globalizacji nowelizacja ustawy uderza w małych i średnich przedsiębiorców, bowiem to oni mają problem z otrzymaniem należności za co czwartą fakturę.

Z rozwiązania zadowoleni są dyrektorzy szpitali. Zdaniem Andrzeja Szmita, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskich znanego z gigantycznego niegdyś długu, wynagrodzenia komorników były do tej pory nieadekwatne do ponoszonego przez nich wkładu pracy. – Jestem zwolennikiem takiej sytuacji, w której ktoś kto pracuje dostaje odpowiednie wynagrodzenie za swoja pracę, ale tu wynagrodzenie było nieadekwatne do wkładu pracy. Było wręcz demoralizujące – mówił portalowi rynekzdrowia.pl

Opłaty komornicze od zobowiązań szpitala były bardzo wysokie. Jako przykład dyrektor podaje zobowiązanie na 100 tys. zł, przy którym prowizja komornicza wyniosła ok. 20 tys. złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum