Prawo o biegłych sądowych na razie bez zmian. Reforma czeka już 15 lat

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2019 10:27

Projekt ustawy o biegłych sądowych nie zostanie uchwalony w tej kadencji Sejmu. Tymczasem o potrzebie "wprowadzenia kompleksowych rozwiązań, mających na celu poprawę sytuacji systemu wymiaru sprawiedliwości w zakresie sporządzania analiz, ekspertyz i opinii specjalistycznych" pisał już w 2003 r. ówczesny minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk.

Prawo o biegłych sądowych na razie bez zmian. Reforma czeka już 15 lat
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projektowana regulacja przewidywała, że aby móc wystawiać opinie dla sądów, trzeba będzie uzyskać specjalny certyfikat. Ten miałby przyznawać dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych (w praktyce zreorganizowany krakowski instytut im. Jana Sehna). Mógłby on również zawieszać uprawnienia tym fachowcom, których opinie - zdaniem dyrektora - zostały sporządzone wadliwie lub nierzetelnie.

Wielu prawników tak skrojony model krytykowało. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego obawiali się też, że osoby nielubiane przez polityków rządzącej opcji będą bez szans na uzyskanie certyfikatu - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Dyrektora IES powoływać miałby na czteroletnią kadencję minister sprawiedliwości. Robiłby to po zasięgnięciu opinii rady naukowej. Ta miałaby się składać z 12 osób. Pięć wybraliby sami pracownicy instytutu. Kolejnych siedem - minister sprawiedliwości. 

Projekt ustawy przewidywał również, że biegłym nie będzie mogła zostać osoba, która ukończyła 70 lat. Wprowadzony miał zostać również warunek co najmniej pięcioletniego doświadczenia zawodowego w dziedzinie, w której miałoby się opiniować sprawy.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze