Prawo: niepełnosprawni stracą?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2010 18:44

Nowela ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych, którą poparł Senat, doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, a nawet do upadku wielu firm, nie wszyscy podzielają te obawy.

Jak zaznacza Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. w przesłanym PAP oświadczeniu, „w wyniku nowelizacji część zakładów pracy chronionej utraci zwolnienia i ulgi podatkowe; pracodawcy, którzy będą chcieli utrzymać lub uzyskać status zakładu pracy chronionej, będą musieli zwiększyć liczbę zatrudnionych osób niepełnosprawnych”.

POPON obawia się, że może to doprowadzić do likwidacji wielu zakładów pracy chronionej. Organizacja Pracodawcy RP, której POPON jest członkiem, szacuje, że w wyniku nowelizacji koszty pracy niepełnosprawnych wzrosną o 30 proc. POPON zaznacza, że pracę mogą stracić osoby niepełnosprawne z uprawnieniami emerytalnymi, gdyż zlikwidowane zostanie dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, które mają uprawnienia emerytalne.

Z kolei PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, którą w środę bez poprawek przyjął Senat.

Nowela, do której Senat nie wprowadził w środę poprawek, trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum