Prawo: koniec dyskryminacji nosicieli WZW

Autor: Gazeta Prawna, LJ/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 10:03

Nosicielstwo wirusa nie będzie ograniczać prawa do wykonywania obowiązków służbowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieni rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych, które ogranicza prawo do służby nosicielom antygenu wirusowego zapalenia wątroby.

Zmiana będzie efektem interwencji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja zajęła się przypadkiem osoby, której odmówiono przyjęcia do służby w Straży Granicznej, z powodu nosicielstwa antygenu HBs (wirusa zapalenia wątroby typu B). Pomimo dobrego stanu zdrowia kandydat został uznany z urzędu za niezdolnego do pełnienia służby, a dalsze postępowanie rekrutacyjne zostało zawieszone.
 
Podobną sytuację rozpatrywał w 2009 roku Trybunał Konstytucyjny. Orzekł wtedy, że o zatrudnieniu osoby, u której wykryto wirusa HIV, powinny przesądzać względy medyczne, a nie przepisy administracyjne.

Sprawa dotyczyła policjanta, którego zwolniono ze służby po wykryciu u niego wirusa HIV. Wydając taką decyzję MSWiA oparło się na starych przepisach, które mówią, że wykrycie u policjanta wirusa HIV automatycznie powoduje uznanie go za całkowicie niezdolnego do służby.

Obrońcy policjanta przekonywali, że stare rozporządzenie ma się nijak do aktualnej wiedzy medycznej o HIV/AIDS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum