Prawo: czy technicy radiolodzy będą pracować dłużej

Autor: DM, Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 września 2010 13:15

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o działalności leczniczej technicy radiolodzy, ale także specjaliści medycy sądowej i pracownicy prosektoriów będą dłużej pracować. Z 5 godz. pracy na dobę czas ten zostanie wydłużony do 7 godz. i 35 min.

Prawo: czy technicy radiolodzy będą pracować dłużej

Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłów wydłużenia czasu pracy techników medycznych, które dwa lata temu zawetował prezydent Lech Kaczyński. Wtedy znalazły się one w ustawie o czasie pracy pracowników medycznych, która wchodziła w skład tzw. pakietu zdrowotnego. Teraz propozycja ta powraca w projekcie ustawy o działalności leczniczej, która została przekazana do konsultacji – pisze Gazeta Prawna.

Zdaniem Macieja Pereka, konsultanta woj. mazowieckiego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, zmiana czasu pracy z 5 na 7 godz. i 35 min. wcale nie jest taką prostą sprawą.

– Lekarze radiolodzy prawdopodobnie będą musieli zrezygnować z niektórych etatów. Może zabraknąć specjalistów do obsługi badań. Przecież i tak nie ma ich wielu – tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Maciej Perek.

Ryszard Kowski, przewodniczący Sekcji Inżynierii Klinicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, przyznaje, że zarówno na świecie, jak i w Polsce radiolodzy pracują dłużej niż 5 godzin na dobę.

– Promieniowanie związane z pracą radiologa jest szkodliwe, ale przy odpowiednim zachowaniu w pracy, narażenie na nie jest minimalizowane – tłumaczy nam Ryszard Kowski. Dodaje jednak, że wydłużenie czasu pracy z 5 do ponad 7 godz. bez przyznania odpowiedniego ekwiwalentu za wykonywaną dodatkową pracę jest błędem. 

– Czy można kazać komuś pracować 7 godz. zamiast 5 za te same pieniądze? – pyta Maciej Perek.

Od przyszłego roku, kiedy ma wejść w życie ustawa o działalności leczniczej, dłużej mają pracować nie tylko  radiolodzy, ale także elektroradiolodzy, fizykoterapeuci, patomorfolodzy, pracownicy pracowni histpotatologii, a także specjaliści z zakresu medycyny sądowej oraz pracownicy prosektoriów.

Ministerstwo Zdrowia uzasadnia wydłużenie czasu pracy brakiem przeciwwskazań zdrowotnych. Przytacza także informacje uzyskane z innych krajów UE. W żadnym z nich nie obowiązują skrócone normy czasu pracy dla techników medycznych.

Cezary Staroń, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii zwraca uwagę na fakt, że resort zdrowia nie wziął pod uwagę, że wydłużenie czasu pracy powinno wiązać się ze wzrostem pensji.

– Dla placówek, które zatrudniają techników, oznacza to dodatkowe koszty – mówi Gazecie Prawnej Staroń. Jego zdaniem część z 20 tys. pracowników, których zmiany dotyczą, może stracić zatrudnienie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum