Prawo: becikowe bezwarunkowe

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2010 11:50

Przygotowana przez rząd nowelizacja przepisów, złagodzi warunki przyznawania becikowego.

Rodzice, którzy nie otrzymali becikowego będą mieli dodatkowy czas, aby ponownie składać o nie wniosek. Nie muszą już udowadniać regularnych badań. Zyskają do końca 2011 roku czas na ponowne złożenie wniosku w gminie.

Sam obowiązek przedstawienia zaświadczenie nie zniknie. Wystarczy jednak, że kobieta udokumentuje chociaż jedno badanie w trakcie ciąży. Nie będzie ważne, w którym tygodniu zostało przeprowadzone. Zaświadczenie będzie mógł wystawić nie tylko lekarz, ale też położna.

Od listopada ubiegłego roku obowiązywał wymóg przedstawiania w gminie zaświadczenia, potwierdzającego, że przyszła matka znajdowała się pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży do porodu. Jeżeli kobieta trafiła do lekarza później lub nie miała takiego zaświadczenia, nie może otrzymać becikowego. Nie przewidziano, że np. z powodu utrudnionego dostępu do lekarzy, część kobiet trafi do nich później niż w w 10. tygodniu ciąży. Nie uwzględniono również tych rodziców, którzy w związku z tym, iż przepisy przewidywały rok na przedstawienie zaświadczenia, nie spieszyli się z wizyta w gminie. 23 tys. osób nie otrzymało w efekcie becikowego.

Obecne przepisy zostaną przywrócone w 2012 roku. Do tego czasu ma być przeprowadzona kampania społeczna, promująca i zachęcająca kobiety w ciąży do badań profilaktycznych, pozwalających na wcześniejsze wykrywanie wielu poważnych schorzeń u dzieci.

Znowelizowane przepisy mają szansę wejść w życie już w marcu.

Więcej w Gazecie Prawnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum