Prawnik: nie ma podstaw do zwolnienia prof. Chazana

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2014 10:10

W ocenie prawnika Aleksandra Stępkowskiego, prawo pacjentki do informacji "o miejscu, w którym może się poddać aborcji", w szpitalu Świętej Rodziny zrealizowano.

Prof. Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w rozmowie z dziennikiem Rzeczpospolita wyjaśnia, że prezydent Warszawy, ogłaszając rzekome "liczne nieprawidłowości" w szpitalu, realizuje żądania silnie uprzedzonej do katolicyzmu lewicy, która twierdzi, jakoby lekarze łączący w pracy wiedzę medyczną z wrażliwością moralną stanowią zagrożenie dla pacjentek, ponieważ kierują się wiarą.

Jak wyjaśnia Stępkowski Instytut Ordo Iuris stoi na stanowisku, że nie ma przesłanek prawnych do dyscyplinarnego zwolnienia prof. Chazana i dyscyplinarnego zerwania stosunku pracy.

Po pierwsze, dlatego, że rozpowszechniana przez ministra Sławomira Neumanna teza o rzekomym nieładzie organizacyjnym w Szpital św. Rodziny jest bezpodstawna. Szpital ten ma od 2008 r. certyfikat jakości ISO, obecnie PN EN ISO 9001. Ani te certyfikaty, ani fundusze europejskie, które szpital intensywnie wykorzystuje, nie są przyznawane placówkom, które mają nieład w dokumentacji. Ponadto to jest szpital, w którym jest najniższa śmiertelność okołoporodowa w kraju.

Poza tym twierdzi się, że naruszono prawa pacjentki do informacji o miejscu, w którym może poddać się aborcji. Zdaniem prawnika to prawo pacjentki w szpitalu zrealizowano, choć prof. Chazan o tym nie wiedział. Lekarz prowadzący pacjentkę wskazał i uzgodnił telefonicznie konsultację aborcyjną pacjentki oraz wystawił pisemne skierowanie do Szpitala Bielańskiego. Tym samym obowiązek informacyjny wynikający z prawa został zrealizowany.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum