Prawnicy: wypłacanie zadośćuczynienia nie zwalnia szpitala z podatku

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 11:39

Zgodnie z wykładnią Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) szpital zobowiązany do wypłacenia ofiarom błędów lekarskich odszkodowania nie może takiej wypłaty zaliczyć do kosztów podatkowych, co więcej winny jest zapłacić od tych pieniędzy CIT - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z wykładnią Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), szpital wypłacający odszkodowanie pacjentowi nie może takiej wypłaty zaliczyć do kosztów podatkowych. Fot. archiwum

Taką opinię wydano w przypadku placówki medycznej, która była obowiązkowo ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Z polisy pokrywana była jednak tylko część roszczeń.

Pacjenci niejednokrotnie występowali do sądów o przyznanie wyższych odszkodowań, rent bądź zadośćuczynienia z tytułu zawinionych błędów medycznych. Szpital wypłacał je z własnej kieszeni. Uważał, że kwoty te, wypłacone wskutek prawomocnej przegranej, należy traktować jako wydatek na cele statutowe. W tej części zatem dochód szpitala powinien być zwolniony z podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Jak wskazuje DGP  szpital zamierzał zaliczyć je do swoich kosztów uzyskania przychodu. Argumentował, że błędy medyczne są nierozerwalnie związane z prowadzoną przez niego działalnością leczniczą i towarzyszącym jej ryzykiem.

Z taką interpretacją nie zgodziła się KIS.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum