Prawnicy: nie można zakazać zatrudniania na kontraktach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2011 15:14

W świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie można zakazać zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów - uważa były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Przeciw tej formie pracy protestuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Prawnicy: nie można zakazać zatrudniania na kontraktach

- Taka wykładnia obecnie obowiązuje. Każda ustawa, która wprowadziłaby zakaz zatrudniania pielęgniarek na kontraktach byłaby narażona na zaskarżenie do TK i jej uchylenie - powiedział.

Według Ćwiąkalskiego wprowadzenie zakazu pracy na kontraktach dla pielęgniarek byłoby ograniczeniem swobody działalności gospodarczej. - W takiej sytuacji można byłoby pójść dalej i regulować zawieranie umów w każdym zawodzie - ocenił.

Kontraktom nie sprzeciwia się Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Jej prezes Elżbieta Buczkowska podkreśliła, że samorząd zawodowy nie może ograniczać form zatrudnienia pielęgniarek. Obawiała się jednak, że kontrakty staną się w szpitalach zasadą.

- Obawiamy się, czy zapisy ustawy nie doprowadzą do sytuacji, kiedy zagrożone będzie zdrowie i życie pacjenta, ale także zdrowie pielęgniarek - mówiła.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w grudniu 2005 r., że zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej na kontraktach jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten, zgodnie z uchwaloną w lipcu 2005 r. ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej, miał obowiązywać od początku 2006 r. Ustawę zaskarżył do TK ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

Zwolennikami wprowadzenia zakazu były Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Przeciw zakazowi były m.in. pielęgniarki pracujące na kontraktach oraz ówczesny minister zdrowia Zbigniew Religa.

Konstytucja dopuszcza ograniczenie wolności działalności gospodarczej tylko w drodze ustawy i ze względu na ważny interes publiczny. W ocenie TK, nie było ważnego interesu publicznego, który uzasadniałby wprowadzenie zakazu pracy pielęgniarek na kontraktach.

Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że nie wyklucza, że byłoby ewentualnie wskazane, aby w niektórych zoz-ach ograniczyć zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach, ale nie można zakazać wszystkim.

TK w wyroku wskazał, że niedopuszczalnym jest zakazywanie wykonywania indywidualnej praktyki w zakładzie opieki zdrowotnej, gdyż wtedy „dostęp do rynku świadczeń zdrowotnych zostałby pielęgniarkom i położnym wysoce utrudniony, a wręcz zamknięty”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum