Prawnicy: nie można wymagać od pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19

Autor: prawo.pl, gorzowianin.com/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2020 12:01

Pracodawcy zastanawiają się, czy wolno im będzie wymagać od pracowników poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 pod groźbą niedopuszczenia do pracy lub postawić warunek zaszczepienia się przy rekrutacji. Zdaniem ekspertów to nieuprawnione działanie, a pracodawca może jedynie zachęcać do szczepień.

Prawnicy: nie można wymagać od pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Zdaniem Łukasza Kuczkowskiego, radcy prawnego, partnera w kancelarii Raczkowski, pracodawca nie może obecnie wymagać od pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i od tego uzależniać dopuszczenie do pracy. Podobnie jak i nie może stawiać warunku zaszczepienia jako wymogu decydującego przy naborze do pracy. – To będzie dyskryminacja, która może zakończyć się zapłatą odszkodowania – mówi mec. Kuczkowski, cytowany przez serwis prawo.pl.

Aleksandra Kreczmer, prawnik z kancelarii Nowosielski i Partnerzy - Adwokaci i Radcy Prawni, zaznacza, że obecnie szczepienie związane z chorobą COVID-19, w myśl rozporządzenia ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011 r. ws. obowiązkowych szczepień ochronnych, jak również rozporządzenia Rady Ministrów ws. wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności, nie jest szczepieniem obowiązkowym.

Jak zaznacza, co do zasady pracodawca nie posiada uprawnień umożliwiających mu wymaganie od pracownika, jak również kandydata na dane stanowisko, aktualnych szczepień związanych z COVID-19. Tym samym, nie może odmówić dopuszczenia pracownika do pracy w przypadku braku takich szczepień.

- Szczepienie należy uznać za jeden najefektywniejszych sposobów przeciwdziałania chorobom zakaźnym, a często niezastąpiony przez inne dostępne środki ochrony. Nie zmienia to faktu, że pracodawca nie może zmusić pracownika do stosowania szczepień profilaktycznych, a pracownik może odmówić poddania się procedurze szczepień – mówi.

Tłumaczy, że pracodawca może na swój koszt umożliwić przeprowadzenie szczepień wśród pracowników, ale ci (a także kandydaci do pracy) nie mają obowiązku poddania się takiemu szczepieniu, bowiem szczepionka na SARS-CoV-2 nie znajduje się w katalogu szczepień obowiązkowych.

Akcję przymusowych szczepień chciał przeprowadzić Andrzej Szmit, dyrektor Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim.

"Wszystkie podmioty, które nie złożyły deklaracji o przystąpieniu do szczepienia (której termin mija w dniu 18 grudnia 2020 roku) nie będą miały przedłużonej umowy na świadczenia medyczne w 2021 roku i w latach następnych" - zapowiedział w piśmie do pracowników.

Więcej: Hejt i groźby w sieci wobec dyrektora pogotowia - chciał obowiązkowych szczepień dla pracowników

Kiedy screen pisma trafił do sieci, dyrektor - jak mówi portalowi gorzowianin.com - przeczytał m.in. kilkadziesiąt nienawistnych maili, w których sugerowano, że chce mordować Polaków i przeprowadzać eksterminację oraz zmusza ludzi do wzięcia udziału w eksperymencie. Zaczął też otrzymywać groźby: "przyjdziemy po ciebie i twoją żonę", "spalimy cię".

Jak przyznał, ze względu na obawę o bezpieczeństwo zdecydował wycofać się z wprowadzania wymogu szczepień dla pracowników.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum