Pracownicy firm farmaceutycznych omijają kolejkę do szczepień. MZ: nie należą do grupy "0"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 09:01

Po szczepionki przeciwko Covid-19 w grupie "0" zgłaszają się pracownicy firm farmaceutycznych. To niezgodne z zasadami - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Pracownicy firm farmaceutycznych omijają kolejkę do szczepień. MZ: nie należą do grupy "0"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Pracownicy jednego z największych polskich producentów leków szczepią się razem z lekarzami i pielęgniarkami. Do szczepień priorytetowych kierowani są także pracownicy innych firm farmaceutycznych" - czytamy.

"Dostaliśmy e-mailem nakaz, by się szczepić. Każdy wpisywał w oświadczenie, że należy do grupy 0. Nikt nie dopytywał, ale jak to wyjdzie, to będzie afera" - mówi "Rz" pracownik jednej z firm. Jak pisze gazeta, to działanie niezgodne z Narodowym Programem Szczepień, a stanowisko NFZ oraz resortu zdrowia jest jasne.

"Pracownicy firm farmaceutycznych nie należą do grupy 0. Za organizację szczepień tej grupy na terenie szpitala węzłowego odpowiada jego zarząd, w związku z powyższym wszystkie nieprawidłowości należy zgłaszać bezpośrednio do koordynatora szczepień w oddziale wojewódzkim NFZ" - wyjaśnia "Rz" Justyna Maletka z Ministerstwa Zdrowia.

"Pracownicy firm farmaceutycznych nie pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentami w podmiotach leczniczych i nie wykonują zawodu medycznego, a więc co do zasady kwalifikują się do szczepień w trzecim etapie" - uzupełnia Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dziennik przypomina, że dotąd zaszczepiono blisko pół miliona osób z grupy "0". "Ile z nich to pracownicy spółek medycznych? MZ ani NFZ nie wiedzą" - pisze gazeta. "Jak to możliwe, że teraz są szczepieni? Pozwala na to dziurawy system, w którym nie weryfikuje się pacjentów" - dodaje.

Wyjaśnia jednocześnie, że szpitale węzłowe otrzymują listy osób, w tym oświadczenie pracodawcy, że są one w grupie "0", a oświadczenia nie są składane pod odpowiedzialnością karną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze