Pracownicy Lidla w USA dostaną 200 dolarów za zaszczepienie się. Prawniczka: w Polsce to też możliwe

Autor: Wysokie Obcasy/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2021 12:30

Amerykański Lidl ogłosił, że każdy pracownik, który się zaszczepi, otrzyma 200 dolarów extra do pensji. W Polsce, jeśli pracodawca nie naruszy zasady równego traktowania, a celem byłaby ochrona zdrowia pracowników lub realizacja dodatkowego nakazu szczepienia w odniesieniu do konkretnych branż, np. gastronomii, także możliwe są benefity.

Pracownicy Lidla w USA dostaną 200 dolarów za zaszczepienie się. Prawniczka: w Polsce to też możliwe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak twierdzi dr Katarzyna Kalata, prawniczka specjalizująca się w prawie pracy, z jednej strony na podstawie obowiązujących w naszym kraju przepisów pracodawca nie może zmusić do szczepienia ani karać pracownika za niezaszczepienie się przeciwko SARS-CoV-2, to z drugiej - pod pewnymi warunkami - może wprowadzić nagrody finansowe i inne benefity.

- Jak dotąd nie wszystkie osoby mają równy dostęp do szczepienia, więc pracodawca, przyznając dodatkową gratyfikację tym, którzy się zaszczepią, mógłby naruszyć zasady równego traktowania. Zakładając jednak, że każdy ma możliwość wykonania szczepienia, a przełożonemu przyświeca wyższy cel, jakim jest ochrona życia i zdrowia zatrudnionych, wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia byłoby obiektywnie uzasadnione - mówi dr Kalata w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Tłumaczy, że zgodnie z art. 207 kodeksu pracy o zapobieganiu epidemii i ochronie życia czy zdrowia pracowników pracodawca ma zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki oraz wykonywać zarządzenia wydawane przez organy nadzoru.

Zdaniem prawniczki, jeśli celem pracodawcy byłaby ochrona zdrowia pracowników - działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenia się epidemii - można przyjąć, że jest to prawidłowe. Cel, który by mu przyświecał przy wprowadzaniu premii - ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa - byłby obiektywnie uzasadniony, bo dotyczyłby „dobra ogółu”.

Jak twierdzi dr Kalata, przyznanie dodatkowego wynagrodzenia byłoby również dopuszczalne w sytuacji, w której ustawodawca wprowadziłby np. dodatkowy nakaz szczepienia w odniesieniu do konkretnych branż, np. gastronomii, by mogły prowadzić legalnie swoją działalność.

Więcej: wysokieobcasy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum