Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie testu na Covid-19, ale potrzebuje jego zgody

Autor: Prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 09 października 2020 13:46

W czasach, kiedy padają kolejne rekordy zachorowań na koronawirusa pracodawcy mogą wysyłać pracowników na testy, gdyż jest to jeden ze środków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy - wyjaśniają prawnicy. Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) zastrzega jednak, że konieczne jest do tego wydanie zgody pracownika.

Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie testu na Covid-19, ale potrzebuje jego zgody
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Eksperci wyjaśniają, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która dawałaby takie prawo pracodawcy. Istniejące przepisy prawne, też nie zawsze ze sobą współgrają - czytamy na portalu prawo.pl.

Waldemar Urbanowicz, adwokat z kancelarii adwokacko-radcowskiej Gujski Zdebiak twierdzi np. że podstawową kwestią jest to, czy rzetelne jest wskazanie, że poddana testowi osoba faktycznie jest zakażona. Na chwilę obecną nie widzi jednak podstaw do badania pracowników pod kątem Covid-19. 

Podkreśla też, że pracodawca zawsze może zawiadomić Państwowego Inspektora Sanitarnego o potencjalnym ryzyku choroby u danego pracownika, a to już Inspekcja, jeśli uzna za zasadne skieruje pracownika na testy. Wyjaśnia też, że jego zdaniem, jeżeli pracodawca ma możliwość odizolowania osoby, co do której stanu zdrowia ma wątpliwości, od pozostałych pracowników, to z tej możliwości powinien skorzystać.

Z kolei Joanna Torbé, adwokat z kancelarii adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych uważa, że w sytuacji, w której jesteśmy, pracodawcy przysługuje prawo do przeprowadzania testów na Covid-19 wśród pracowników. Choć przyznaje, że jest problem, ponieważ przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne. W ocenie mec. Torbé, na robienie testów pracownikom zezwala np. art. 9 ust. 2 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Zdaniem UODO natomiast na wykonanie testu musi wyrazić zgodę sam pracownik, przy czym należy mieć na uwadze również warunki wyrażenia zgody określone w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum