Praca: kobieta w ciąży przy komputerze nie dłużej niż 4 godziny

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2017 17:21

Nie emisja czy promieniowanie, ale wymuszona pozycja siedząca stanowi zagrożenie dla pracownic w ciąży - analizuje "Rzeczpospolita".

Praca: kobieta w ciąży przy komputerze nie dłużej niż 4 godziny
W dzisiejszym stanie prawnym kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę. Fot. archiwum

Praca kobiet w ciąży przed monitorem ekranowym podlega obecnie poważnym ograniczeniom. Przewiduje je rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom.

Ustawa nowelizująca k.p. (z 22 czerwca 2016 r.) zawęziła zakaz zatrudniania wszystkich kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia na zakaz wykonywania prac uciążliwych kobietom w ciąży i kobietom karmiącym dziecko piersią. Jednocześnie przewidziała zmianę przywołanego rozporządzenia do początku maja 2017 r.

Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje diametralne zmiany związane z tym zagadnieniem.

W dzisiejszym stanie prawnym kobieta w ciąży nie może wykonywać pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę. Za czynnik szkodliwy uznawano promieniowanie emitowane przez taki monitor.

Projekt nowego rozporządzenia ustala w pierwszej kolejności, że to praca w wymuszonej pozycji siedzącej jest zagrożeniem dla ciężarnej, pomijając zupełnie kwestie różnych emisji czy promieniowania. Również dotychczasowy model pracy wyłącznie przez 4 godziny na dobę nie jest najlepszym środkiem możliwym do zastosowania w celu odciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Bardziej wymierne efekty można bowiem osiągnąć poprzez wprowadzenie częstszych przerw, zamiast skrócenia dobowego czasu pracy.

Więcej: www.rp.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum