Poznańska prokuratura przejęła sprawę sterylizacji Wioletty Woźnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2009 16:42

Wniosek o przeniesienie śledztwa złożyła prokuratura w Szamotułach, która do tej pory zajmowała się tą sprawą.

Dotyczy ona matki dziewczynki, która decyzją Sądu Rejonowego w Szamotułach została pozbawiona córki kilka dni po porodzie. Różę przekazano rodzinie zastępczej, na podstawie sprawozdań z kuratorskiego nadzoru nad rodziną. Przed tygodniem okazało się, że w trakcie porodu kobieta została wysterylizowana.

Powodem przeniesienia sprawy do innej prokuratury jest współpraca miejscowej prokuratury ze specjalistami z szamotulskiego szpitala, powoływanymi w sprawach badanych przez śledczych. Lekarze z tego szpitala przyjeżdżają np. na sekcje zwłok.

Śledczy mają wyjaśnić okoliczności, w jakich dokonano zabiegu ubezpłodnienia Wioletty Woźnej. Kobieta twierdzi, że nie miała pojęcia o tym, że taki zabieg zostanie wykonany. Jest też przekonana, że żadnych dokumentów dotyczących sterylizacji nie podpisywała.

Dyrekcja szpitala przekonuje, że kobieta przed porodem podpisała wszelkie wymagane zgody. Prokuratura potwierdza, że z dokumentacji szpitala wynika, iż Woźna wyraziła pisemnie zgodę na operację cesarskiego cięcia oraz tzw. "rozszerzenie zabiegu" związane z ewentualnymi komplikacjami.

Według prawa, osoba powodująca ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia płodności podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Zgodnie za art. 35. ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, jeżeli w trakcie wykonywania zabiegu operacyjnego albo stosowania metody leczniczej lub diagnostycznej wystąpią okoliczności, których nieuwzględnienie groziłoby pacjentowi niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkim uszkodzeniem ciała lub ciężkim rozstrojem zdrowia, a nie ma możliwości niezwłocznie uzyskać zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, lekarz ma prawo, bez uzyskania tej zgody, zmienić zakres zabiegu bądź metody leczenia lub diagnostyki w sposób umożliwiający uwzględnienie tych okoliczności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum