Poznań: zarzuty dla dyrektorów szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 19:45

Mieli przyjmować łapówki w zamian za wybór w przetargu sprzętu medycznego określonej firmy.

Jak poinformował w poniedziałek prokurator Andrzej Laskowski z poznańskiej prokuratury apelacyjnej, do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 23 osobom, które miały popełnić ponad 90 przestępstw.

Według aktu oskarżenia, łapówki w zamian za wybór sprzętu jednego producenta przyjęli w latach 1999-2006 ówcześni dyrektorzy i inne osoby funkcyjne placówek medycznych m.in. w Chorzowie, Jastrzębiu Zdroju, Katowicach, Wrocławiu, Raciborzu, Miliczu, Bielsku-Białej i Sosnowcu. Wartość kontraktów wynosiła od ok. 100 tys. zł do kilku milionów złotych.

Popełnienie 29 przestępstw zarzucono Krzysztofowi B. Jako dyrektor działu medycznego firmy Philips Polska miał – wraz z innymi osobami – wręczać łapówki przedstawicielom szpitali za wybór sprzętu medycznego tej firmy. W niektórych przypadkach wartość wręczonych łapówek sięgała ok. 500 tys. zł.

Jak powiedział Andrzej Laskowski, zawiadomienie do prokuratury złożył w tej sprawie Marian K., jeden z uczestników procederu.

– Korzyści majątkowe były wręczane i przyjmowane w zamian za naruszenie przepisów prawa w związku z prowadzonymi postępowaniami przetargowymi dotyczącymi dostawy specjalistycznego sprzętu medycznego. Polegało ono na zamierzonym wprowadzeniu do specyfikacji istotnych warunków zamówienia parametrów technicznych sprzętu medycznego produkcji firmy Philips, co w konsekwencji ograniczyło dostęp do przetargu oferentom, którzy zaproponowali dostawę urządzeń innych producentów – powiedział PAP Andrzej Laskowski.

Poza zarzutami korupcyjnymi Krzysztof B. usłyszał także zarzuty związane z wyłudzeniem pieniędzy m.in. na szkodę spółki Philips Polska.

Zarzuty postawiono także Marianowi R., ówczesnemu kierownikowi regionalnemu odpowiedzialnemu za sprzedaż sprzętu Philipsa na terenie południowej Polski. Usłyszał on 16 zarzutów - w tym 13 korupcyjnych - oraz zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Oskarżonym w sprawie jest również Marian K., właściciel jednej z firm oferujących sprzęt medyczny Philipsa. To on zgłosił się do prokuratury i powiadomił o przestępstwach korupcyjnych. Ciąży na nim osiem zarzutów dotyczących poświadczenia nieprawdy w dokumentach i zarzut wyłudzenia pieniędzy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum