Poznań: wniosek o warunkowe umorzenie postępowania ws. Leszka Wojtasiaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2017 16:01

Poznańska prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania ws. b. członka zarządu województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka (PO). Wcześniej postawiła mu zarzuty dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych.

Poznań: wniosek o warunkowe umorzenie postępowania ws. Leszka Wojtasiaka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojtasiak nie zasiada już w zarządzie województwa - w kwietniu zrezygnował z pełnienia obowiązków, był odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

W kwietniu prokuratura postawiła Leszkowi Wojtasiakowi (zgodził się na podawanie nazwiska) zarzuty związane ze składaniem oświadczeń majątkowych i korekt do oświadczeń majątkowych, w których zawarto nieprawdziwe dane. Według śledczych, chodziło o niewykazanie zasobów pieniężnych i zaciągniętych kredytów. Samorządowcowi zarzucono popełnienie w latach 2012 - 2015 łącznie 12 przestępstw.

Czytaj: Poznań: Leszek Wojtasiak przestał być członkiem zarządu województwa

W czwartek (17 sierpnia) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus poinformowała, że prokuratura wystąpiła do poznańskiego sądu rejonowego z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania.

- Dzieje się tak, gdy prokurator uzna, że popełniono czyn, który nie jest zagrożony wysoką karą, było to zdarzenie incydentalne, a szkodliwość społeczna czynu nie jest znaczna. Prokurator wnosi o to, by sąd uznał taka osobę winną zarzucanych jej przestępstw, ale zamiast orzeczenia kary, wyznaczany jest okres próby - powiedziała PAP rzeczniczka.

Wojtasiakowi za zarzucane czyny groziło trzyletnie więzienie. Sąd ma się zająć wnioskiem prokuratury pod koniec sierpnia. Prokuratura podała, że Leszek Wojtasiak nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

Leszek Wojtasiak, rezygnując w kwietniu z pełnionej funkcji oświadczył, że jego decyzja związana jest z "toczącym się od lat sporem o interpretację przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych" między nim a prokuraturą. Jego rezygnację przyjęli radni wielkopolskiego sejmiku.

W poprzednich latach Wojtasiak zrezygnował z funkcji wicemarszałka województwa i z mandatu radnego wielkopolskiego sejmiku w 2013 roku. Wówczas również miało to związek z jego oświadczeniami majątkowymi.

Przeprowadzona wówczas przez CBA kontrola wykazała, że Wojtasiak w trakcie pełnienia funkcji jednocześnie był członkiem zarządu - prezesem jednej z poznańskich spółek. Miał również 50 proc., a potem ponad 30 proc. kapitału zakładowego innej poznańskiej spółki.

Wyrokiem poznańskiego sądu warunkowo umorzono wówczas postępowanie karne w sprawie zatajenia prawdy w oświadczeniu majątkowym. Po wygranych przez PO w 2014 roku wyborach samorządowych Wojtasiak został członkiem zarządu województwa wielkopolskiego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze