Poznań: szpital wygrał z NFZ - Fundusz zapłaci za leczenie uczestników badań klinicznych

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 17 września 2013 16:55

We wtorek (17 września) Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował, że Wielkopolski OW NFZ musi zapłacić za świadczenie usług medycznych dla grupy pacjentów, którzy podczas leczenia w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu zgodzili się na udział w badaniach klinicznych nowego leku dla osób po zawale serca.

Poznań: szpital wygrał z NFZ - Fundusz zapłaci za leczenie uczestników badań klinicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wcześniej Fundusz zakwestionował konieczność zapłaty. Kontrolerzy NFZ zbadali dokumenty i ocenili, że za leczenie tych pacjentów powinien zapłacić sponsor, czyli firma farmaceutyczna. Chodziło o przeszło pół miliona złotych - informuje Głos Wielkopolski.

Klinika daremnie przekonywała NFZ, że pacjenci kardiologii mieli prawo do wszystkich świadczeń gwarantowanych przez Fundusz. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, który powództwo o ustalenie, kto ma płacić, oddalił.

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego zaskarżył wyrok. We wtorek (17 września) w poznańskim Sądzie Apelacyjnym odbyła się rozprawa odwoławcza. Rafał Staszewski, dyrektor administracyjny szpitala przypomniał, że istotą sporu było ustalenie, że udział w badaniach klinicznych nie pozbawia pacjenta prawa do świadczeń gwarantowanych przez państwo. W latach 2006-2009 (tego okresu dotyczył spór o zapłatę) zostali oni przyjęci do kliniki ze względu na stan zdrowia, a nie badania kliniczne. Przypomniał też, że dopiero zmiana prawa farmaceutycznego z maja 2011 r. uregulowała kwestię zapłaty za usługi medyczne dla pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych. 

Argumenty szpitala przekonały Sąd Apelacyjny, który zmienił wyrok na korzyść kliniki. Wyrok jest prawomocny. 

Więcej: www.gloswielkopolski.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum