Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 16-02-2017 11:14

Poznań: szpital tłumaczy dlaczego starosta leczył się na oddziale ginekologicznym

NFZ wyjaśnia, dlaczego starosta poznański przechodził rehabilitację kardiologiczną na oddziale ginekologicznym. Szpital tłumaczy, że choć brzmi to sensacyjnie, na kobiecym oddziale leczy także ciężko chorych z innych oddziałów.

Część sal wydzielona jest tu dla ciężko chorych pacjentów z innych oddziałów. Fot. Fotolia

Starosta poznański Jan Grabkowski rozpoczął trzytygodniową rehabilitację po przebytej operacji kardiochirurgicznej, na początku stycznia, w NZOZ Szpital w Puszczykowie. Miał skierowanie na oddział rehabilitacyjny, a leżał na oddziale ginekologii jednego dnia.

Ewa Wieja, prezes szpitala w Puszczykowie wyjaśnia, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego ponieważ część sal wydzielona jest tu dla ciężko chorych pacjentów z innych oddziałów, u których występuje wysokie ryzyko powikłań pooperacyjnych, a w tym przypadku takie ryzyko istniało.

Oddział ginekologii znajduje się w bliskim sąsiedztwie oddziału intensywnej terapii, który zajmuje się chorymi w sytuacji zagrożenia życia, np. zatrzymania krążenia. W tym samym czasie na oddziale ginekologii leżało także dwóch innych mężczyzn, u których również istniało ryzyko powikłań.

Magdalena Rozumek, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ podkreśliła, że Fundusz jest w trakcie wyjaśniania tej sprawy. I dodaje, że z zapisów umowy szpitala z NFZ wynika, że pacjent powinien być leczony na oddziale odpowiadającym jego schorzeniu. Tu powinien mieć zapewnioną zarówno odpowiednią opiekę, jak i sprzęt.

Więcej: poznan.wyborcza.pl