Poznań: starosta niewinny w sprawie dzierżawy szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 11:45

Były starosta poznański Ryszard P. i jego zastępczyni Gabriela O. zostali w czwartek (25 czerwca) uniewinnieni w procesie w sprawie niegospodarności przy dzierżawie szpitala w Puszczykowie (Wielkopolskie). Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił w sumie siedmioro oskarżonych z większości stawianych im zarzutów.

Przed sądem stanęli urzędnicy powiatowi, byłe kierownictwo szpitala i władze gdańskiej spółki, która w 2002 roku wydzierżawiła szpital. Prokurator zarzucił im, że doprowadzili oni do powstania strat w wysokości 9,4 mln zł i działali na szkodę szpitala.

Według prokuratury starosta nie dopełnił obowiązków przy wyborze najemcy i doprowadził do zawarcia niekorzystnej umowy, bo nie sprawdził kondycji finansowej spółki.

Sąd uniewinniając oskarżonych, stwierdził, że władze powiatu poszukiwały możliwości zatrzymania zadłużania się szpitala w Puszczykowie. Według sądu, umowa z gdańską spółką na dzierżawę szpitala była ekonomicznie uzasadniona i korzystniejsza ekonomicznie niż wyłożenie pieniędzy na kontynuację działania szpitala w dotychczasowej formie, do czego byłby zmuszony powiat, gdyby jej nie zawarł.

Sąd skazał na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i karę grzywny szefa gdańskiej spółki Tomasza W. za wyłudzenie 20 tys. zł za szkolenie lekarzy rezydentów. Były dyrektor szpitala Piotr S. został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za naruszenie ustawy o rachunkowości.

Prokurator żądał dla oskarżonych kar więzienia w zawieszeniu od pół roku do dwóch lat, grzywien i obowiązku naprawienia szkody. Obrońcy wnosili o uniewinnienie.

Decyzję sądu były starosta poznański nazwał sukcesem sprawiedliwości.

- Od początku działania zarząd powiatu działał pod presją trudnej sytuacji szpitali w Polsce, w tym również szpitala w Puszczykowie. Szpital ten zadłużał się w tempie 500 tys. zł miesięcznie, w związku z tym trzeba było podejmować działania skuteczne, które zaprzestałyby narastaniu zadłużeń - powiedział po ogłoszeniu wyroku Ryszard P.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum