PAP/Rynek Zdrowia | 18-11-2010 15:01

Poznań: seksuologowi postawiono sześć zarzutów

Sześć zarzutów dotyczących doprowadzenia podstępem innej osoby do poddania się "innej czynności seksualnej" przedstawiła poznańska prokuratura seksuologowi, prof. Lechosławowi G., który miał molestować pacjentki w trakcie wizyt.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie molestowania pacjentek od końca marca. Prof. G. grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Terapeuta nie przyznaje się do winy.

Jak poinformowała w czwartek (18 listopada) rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus, terapeuta został przesłuchany. Wcześniej nie pozwalał na to jego stan zdrowia.

– Nie możemy podać żadnych szczegółów na temat przesłuchania. Prof. G. złożył krótkie oświadczenie, nie składał szczegółowych wyjaśnień. Zażądał też pisemnego uzasadnienia postanowienia o przedstawieniu mu zarzutów – powiedziała Mazur-Prus.

Metody stosowane przez G. ocenia na zamówienie prokuratury francuski specjalista w dziedzinie psychiatrii, zajmujący się również kwestiami etyki w seksuologii, Patrick Blachere.

Sprawę nagłośnił emitowany w marcu reportaż w telewizji TVN. Seksuolog miał molestować w czasie wizyt terapeutycznych pacjentki, wprowadzać w stan hipnozy i dotykać miejsc intymnych. Odnosząc się publicznie do tych zarzutów prof. Lechosław G. stwierdził, że audycja była telewizyjną prowokacją, w której przedstawiono jego „działalność kliniczną w sposób wysoce tendencyjny i nieprawdziwy".

Zaznaczył też, że nie stosuje hipnozy w leczeniu od 10 lat; swoją obecnie stosowaną metodę nazwał „specyficzną, autorską formą terapii behawioralnej, opracowaną przez niego na podstawie posiadanej wiedzy teoretycznej i wieloletniego doświadczenia klinicznego".