Poznań: sąd skazał znanego ortopedę za 29 przestępstw korupcyjnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 września 2018 12:59

Poznański ortopeda z tytułem profesora brał pieniądze od pacjentów za przeprowadzenie zabiegów z pominięciem kolejki. Lekarz przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze.

Poznań: sąd skazał znanego ortopedę za 29 przestępstw korupcyjnych
Sąd orzekł też przepadek 87 tys. zł łapówek. Fot. PTWP

Kara, to rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, grzywna w wys. 150 tys. zł i pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk funkcyjnych w publicznych placówkach służby zdrowia, związanych z wydawaniem decyzji administracyjnych i rozporządzaniem publicznymi pieniędzmi.

Sąd orzekł też przepadek 87 tys. zł łapówek. Część pieniędzy zabezpieczono, pozostałą lekarz będzie musiał wpłacić skarbowi państwa. Musi też pokryć 30 tys. zł opłaty sądowej.

Profesor kierował kliniką ortopedii i traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu. W czerwcu ub.r. zatrzymali go w lecznicy policjanci z wydziału ds. walki z korupcją. Śledztwo wykazało, że w latach 2016-2017 ortopeda przyjął od pacjentów korzyści majątkowe w wys. 87 tys. zł. Najwyższa wręczona łapówka wyniosła 6 tys. zł. Lekarz brał pieniądze od chorych za ominięcie kolejki na zabiegi m.in. wszczepienia endoprotez kolana - przypomina Gazeta Wyborcza.

Ortopedzie postawiono w sumie 29 zarzutów. Przyznał się do winy. Został zawieszony w pełnieniu funkcji szefa kliniki, dostał też zakaz wykonywania zawodu lekarza w publicznych szpitalach i przychodniach. Na wolność wyszedł, gdy jego syn wpłacił 50 tys. zł poręczenia majątkowego.

Do sprawy korupcyjnych zarzutów profesor nigdy publicznie się nie odniósł.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum