Poznań: ruszył proces lekarzy ws. śmierci pacjentki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 11:27

28 września rozpoczął się proces lekarzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu, którzy dwukrotnie odmówili przyjęcia pacjentki na oddział. W wyniku tego - zdaniem biegłych - zmniejszyli szanse na prawidłowe zdiagnozowanie kobiety, a przez to nieumyślnie narazili ją na „bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu”.

Poznań: ruszył proces lekarzy ws. śmierci pacjentki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zawiadomienie do prokuratury złożyli mąż i syn kobiety, którzy w procesie są oskarżycielami posiłkowymi. Od obojga lekarzy domagają się też zadośćuczynienia za śmierć żony i matki - w sumie 100 tys. zł.

Do zdarzeń, które znalazły finał w sądzie, doszło w grudniu 2012 r. - przypomina Gazeta Wyborcza. Pacjentka miała bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunkę. Po raz pierwszy trafiła na oddział ratunkowy 5 grudnia, ale lekarze nie znaleźli powodu do leczenia szpitalnego. 18 grudnia kobieta ponownie pojechała do szpitala, tym razem już karetką pogotowia - i znów nie stwierdzono wskazań do jej przyjęcia na oddział.

W nocy z 20 na 21 grudnia chora miała już tak silne bóle, że lekarz rodzinny kolejny raz wypisał jej skierowanie do szpitala, uznając, że nie nadaje się do diagnostyki ambulatoryjnej. Wtedy została już przyjęta do szpitala, bo lekarze stwierdzili uwięźniętą przepuklinę udową.

Na stole operacyjnym zauważyli jednak, że doszło do perforacji jelita i wylania się płynnego kału do otrzewnej, co spowodowało stan zapalny. Zoperowali więc nie tylko przepuklinę, ale i jelito. Stan chorej jednak się pogorszył i 27 grudnia zmarła.

Kolejna rozprawa odbędzie się w listopadzie. W jej trakcie przesłuchani zostaną świadkowie wskazani przez prokuratora.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum