Poznań: prokuratura zbada sprawę poszukiwacza nerki

Autor: Rzeczpospolita, PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2009 15:19

Poznańska prokuratura bada sprawę ogłoszeń o zakupie nerki. Ogłoszenia dotyczące handlu narządami pojawiły się w okolicach poznańskiego Dworca Głównego.

Treść ogłoszenia brzmiała: „Poszukiwany dawca nerki. Dla ciężko chorego”, z numerem telefonu i informacją o nagrodzie. Według prawa za rozpowszechnianie takich informacji grozi kara do roku więzienia – przypomina Rzeczpospolita.

– Postaramy się ustalić, gdzie jeszcze takie ogłoszenia zostały zamieszczone. Niewykluczone, że nie jest to tylko teren Dworca Głównego. Będziemy też weryfikowali, kto te ogłoszenia rozpowszechnia – powiedziała PAP Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Prokuratura sprawdzi, czy została złamana ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Według niej, kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega karze grzywy, ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum