Poznań: prokuratura oskarża lekarza o narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2019 11:28

Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Kościanie (wielkopolskie) akt oskarżenia przeciwko lekarzowi, któremu zarzucono narażenie nienarodzonego dziecka pacjentki kościańskiego szpitala na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Poznań: prokuratura oskarża lekarza o narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prokuratura poinformowała w piątek (20 grudnia), że sprawujący opiekę medyczną nad będącą w ciąży pacjentką oskarżony pomimo istniejących wskazań medycznych, nie zakończył niezwłocznie ciąży cesarskim cięciem, lecz zlecił przetransportowanie pacjentki na oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tam po przeprowadzeniu u pacjentki badania USG stwierdzono obumarcie ciąży.

Jak podano oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

- Z treści uzyskanej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opinii wynika, że zachowanie lekarza polegające na podjęciu decyzji o przetransportowaniu pacjentki do Poznania stanowiło błąd medyczny i skutkowało narażeniem dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu - podała w piątek prokuratura.

Zdaniem biegłych, w przypadku prawidłowego postępowania lekarza dyżurnego, istniały szanse na pomyślne zakończenie ciąży tj. urodzenie żywego noworodka

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Rafał Pogrzebny (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum