×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Poznań: prokuratura o "aferze solnej"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 kwietnia 2012 15:01

Poznańska prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie tzw. afery solnej, nie przewiduje przekazywania komukolwiek materiałów z tej sprawy. Wcześniej ministerstwo rolnictwa Czech ogłosiło, że od polskiego resortu rolnictwa usłyszało obietnicę otrzymania listy firm, które potencjalnie mogły sprzedawać sól przemysłową zamiast spożywczej.

Poznań: prokuratura o "aferze solnej"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nie zwracał się żaden przedstawiciel strony czeskiej w sprawie przekazania jakichkolwiek danych. Prokuratura na tym etapie prowadzonego postępowania nie przewiduje przekazywania materiałów komukolwiek - powiedziała w piątek (13 kwietnia) rzeczniczka tej prokuratury Magdalena Mazur-Prus.

Ministerstwo rolnictwa zaprzeczyło, jakoby w czwartek w Warszawie delegacja czeskiego resortu rolnictwa usłyszała obietnicę otrzymania listy firm, które mogły sprzedawać sól przemysłową zamiast spożywczej. Decyzja należy wyłącznie do prokuratury - podkreślił w piątek resort.

W czwartek (12 kwietnia) ministerstwo rolnictwa Czech poinformowało, że jego delegacja "uzyskała w Warszawie obietnicę przekazania listy spółek, które strona polska uważa za niepewne ze względu na możliwe wykorzystanie soli przemysłowej".

- Przesłanie listy jest uwarunkowane zgodą polskiego ministerstwa rolnictwa oraz polskiego ministerstwa zdrowia - poinformował czeski resort.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział wiceministrowie rolnictwa Czech i Polski - Martin Hlavaczek i Andrzej Butra oraz przedstawiciele służb sanitarnych i weterynaryjnych obu krajów. Strona czeska została poinformowana o tym, że w Polsce w sprawie przestępstwa związanego ze sprzedawaniem soli przemysłowej jako spożywczej, dochodzenie prowadzi prokuratura i jedynie ta instytucja dysponuje wszystkimi materiałami w tej sprawie - brzmi piątkowe oświadczenie ministerstwa rolnictwa.

Na początku marca, po nagłośnieniu w Polsce afery ze sprzedażą dużych ilości soli przemysłowej jako spożywczej, minister rolnictwa Czech Petr Bendl ogłosił wstrzymanie importu soli z Polski i zażądał od strony polskiej szczegółowych informacji.

Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie wyraziła zgody na opublikowanie list firm, które potencjalnie mogły używać niejadalnej soli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze