Poznań: poszukiwani bliscy pacjentów szpitala w Owińskach zamordowanych w 1939 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2014 12:18

Rodzin ofiar i osób posiadających informacje ws. zamordowania tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach (Wielkopolskie) poszukuje Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu. W listopadzie 1939 r. pacjenci z Owińsk zostali zagazowani w Forcie VII w Poznaniu.

Jak poinformował prokurator Mirosław Więckowiak z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu, poszukiwani są przede wszystkim członkowie rodzin pomordowanych oraz świadkowie wydarzeń. W zainteresowaniu prokuratora prowadzącego postępowanie pozostają również wszelkie dokumenty powiązane z przedmiotem śledztwa.

- Niemcy prawdopodobnie zniszczyli wszystkie dokumenty, nie mamy chociażby spisu osób, które przebywały w tym szpitalu. Szukamy nie tylko członków rodzin, ale wszystkich osób, które mogą mieć wiedzę na temat tych zbrodni i funkcjonowania szpitala w pierwszych miesiącach wojny - wyjaśnił prokurator.

Śledztwo w sprawie zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Owińskach jest prowadzone od 1998 r. Zostało wyłączone z postępowania dotyczącego mordów na pacjentach takich szpitali w całym Kraju Warty.

- W czasie śledztwa zebrano dostępną dokumentację, przesłuchano kilkunastu świadków. Byli to m.in. pracownicy obsługi szpitala, osoby, które mogły mieć wiedzę na temat funkcjonowania placówki. Wśród przesłuchanych nie było jednak nikogo spośród rodzin pomordowanych. Śledztwo zostało zawieszone, natomiast materiały przesłane do niemieckiego odpowiednika naszej Komisji, zajmującego się ściganiem zbrodniarzy hitlerowskich, w celu podjęcia tam postępowania - podał prokurator Więckowiak.

- Uzyskaliśmy materiały z prowadzonych w Niemczech i umorzonych postępowań. Teraz koncentrujemy się na tym, by dotrzeć do najbliższych osób pomordowanych - dodał.

Szpital w podpoznańskich Owińskach był jednym ze szpitali psychiatrycznych zlikwidowanych przez hitlerowskie władze w Kraju Warty. Wywożeniem i uśmiercaniem pacjentów z przejętych przez Niemców placówek zajmowało się Gestapo. Osoby przebywające w Owińskach zostały zamordowane w bunkrze Fortu VII w Poznaniu. Zamykano je w uszczelnionym pomieszczeniu, do którego doprowadzono gaz. Następnie ciała były zakopywane w masowych grobach.

Rodziny pomordowanych informowano, że ich bliski zmarł lub został przeniesiony do innej placówki. W następnych latach wojny ciała ofiar zostały odkopane i spalone w celu zatarcia śladów zbrodni. Pacjentów innych zakładów psychiatrycznych w Kraju Warty mordowano przy użyciu specjalnego samochodu - komory gazowej. Taki samochód wykorzystywano prawdopodobnie również przy zabijaniu pacjentów z Owińsk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum