Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 28-09-2017 12:44

Poznań: ortopeda, który brał łapówki, może otrzymać tytuł profesora

W środę (27 września) w wyniku głosowania pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zdecydowali, że ortopeda Jacek K. może zostać profesorem belwederskim. W czerwcu br. został zatrzymany za wzięcie łapówek od dziewięciu chorych - do czego się sam przyznał.

Poznań: ortopeda, który brał łapówki, może otrzymać tytuł profesora. Fot.mz.gov.pl

Jacek K. ma już tytuł profesora uczelnianego (nadaje go uniwersytet), teraz stara się o tytuł profesora naukowego, tzw. belwederskiego (nadaje go prezydent RP).

Zgodnie z przepisami zgodę na to musiał wyrazić Wydział Lekarski II, na którym naukowiec jest zatrudniony. Głosowanie odbyło się w środę i było tajne. Uczelnia podaje, że uprawnionych do głosowania było 153 naukowców, w głosowaniu wzięły udział 103 osoby. Jak informuje rzecznik uczelni prof. Maciej Wilczak, wynik głosowania jest pozytywny dla naukowca.

Gdy Jacek K. miał objąć stanowisko dyrektora Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, w czerwcu br. - po wielomiesięcznym śledztwie - prokuratura postawiła mu zarzut przejęcia korzyści majątkowych i prezentów o wartości 20 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologii w tym samym szpitalu.

Profesor przyznał, że wziął łapówki od dziewięciu chorych za ominięcie kolejki na zabiegi ortopedyczne - pisze Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z przepisami wniosek o nadanie tytułu profesora Jackowi K. trafi teraz do Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów. Jeśli komisja nie będzie mieć zastrzeżeń do jego dorobku naukowego, ortopeda uzyska tytuł profesora. 

Więcej: www.wyborcza.pl