Poznań: odpis podatkowy zamiast do chorych, trafił do prokuratury

Autor: Polska Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2009 11:58

Prokuratura otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd wielkopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Poznań: odpis podatkowy zamiast do chorych, trafił do prokuratury

Niedawno pisaliśmy o tej sprawie. Przypomnijmy, że Towarzystwo nie może wypłacić swoim sześciu członkom pieniędzy, bo ich nazwiska Ministerstwo Finansów przysłało na płycie CD, a kontrola skarbowa mogłaby zażądać "papierowej podkładki" pod wykonane przelewy.

– Pieniądze wpłynęły do stowarzyszenia, więc dlaczego nie są nam przekazywane? Może zostały wydane na coś innego? – zastanawia się w rozmowie z Polską Głosem Wielkopolskim Wojciech Bajorek, jeden z członków stowarzyszenia.

Władze wielkopolskiego PTSR uważają, że elektroniczne zestawienie nie daje podstaw do przekazywania pieniędzy na subkonta chorych.

– Próbowaliśmy mediacji, ale nie dało to efektu. Nie mamy wpływu na tę sytuację. Wszystkie oddziały stowarzyszenia mają pełną samodzielność. Jak widać dotyczy to także indywidualnej interpretacji przepisów – mówi Anna Gryżewska, zastępca sekretarza generalnego PTSR w Warszawie.

Bliscy i znajomi chorych złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu przywłaszczenia pieniędzy przez zarząd oddziału PTSR.

– Nie widzę podstaw do przekazania pieniędzy na subkonta członków stowarzyszenia. Uważam, że prokuratura podzieli moje stanowisko – twierdzi Jerzy Zawadzki, skarbnik PTSR w Poznaniu.

Powołuje się na pismo z Ministerstwa Finansów mówiące o tym, że elektroniczne zestawienie nie jest dokumentem księgowym. W tym samym piśmie jest jednak podane, że zestawienie to zawiera dane dotyczące kwot przekazanych przez podatników na nazwiska członków organizacji pożytku publicznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum