wprost.pl/Rynek Zdrowia | 03-03-2021 12:26

Poznań: lekarz wypisywał recepty na morfinę na życzenie pacjenta?

Uzależniony od morfiny 24-letni mężczyzna zmarł z przedawkowania. W połowie stycznia lekarz psychiatra przyjmujący pacjentów w poradni w centrum Poznania, wypisał mu recepty na morfinę. Wypisywał takie, jakie chcieli pacjenci.

Lekarz wypisywał na życzenie pacjentów recepty na morfinę? Fot. Shutterstock

Aby sprawdzić czy lekarz-psychiatra wypisywał uzależnionym narkotyki na życzenie, dziennikarze TVN Uwaga! przygotowali dziennikarską prowokację.

Dziennikarka, udając uzależnioną od morfiny pacjentkę, poprosiła lekarza o wypisanie olbrzymiej ilości leku MST Continus, czyli właśnie morfiny, na którą recepty wystawił zmarłemu 24 latkowi. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz je wypisał. Wątpliwości wzbudziła wysoka cena wizyty. Matka zmarłego mężczyzny twierdzi, że wliczona jest w nią opłata za receptę, którymi lekarz handluje.

Materiał zarejestrowany przez dziennikarzy w gabinecie lekarza pokazano Arturowi de Rosier, prezesowi Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, który jest także psychiatrą. Stwierdził, że to klasyczne wydanie leku na żądanie, właściwie na życzenie, bez określenia wskazań do tego.

Artur de Rosier zadeklarował, że Izba podejmie dochodzenie w tej sprawie. Sprawą lekarza, po złożeniu przez matkę zmarłego 24 latka zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, zajmuje się poznańska prokuratura.

Więcej: wprost.pl